2024 | İş Fikirleri

Böbreğimi Satmak İstiyorum Yasal mı? Suç mu?

Böbreğimi satmak istiyorum diyenlerin bilmesi gereken şeyler bulunuyor. Maalesef maddi sıkıntılardan bir türlü kurtulamayan insanların aklına organlarını satma düşüncesi geliyor. İnternet ortamında bir çok organ mafyası olduğunu düşünemiyor ve bu kötü insanların ellerine düşebiliyorlar.

Böbrek satmak isteyenlerin böyle bir şeyin mantıksız ve sahtekarlık olduğunu anlamalarını gerektiği için bu yazımızı hazırladık. Eğer siz de böbreğinizi satmayı düşünüyorsanız mutlaka bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Bilgi: Böbrek satmak ve satın almak veya satın almaya teşebbüste bulunmak SUÇTUR!

Önemli bilgi: Böbreğe bir çok insanın ihtiyacı olabilir fakat böbrek nakli denilen bir işlem vardır. Yasal yol ile yapılmaktadır. Böbreğini bağışlayan insanların böbrekleri kullanılabilir. Böbreğe ihtiyacı olan hasta, böbrek nakli için sıraya koyulur ve gerekli nakil bulunduğunda işlem gerçekleşir. Ücretli şekilde böbrek alınıp nakip yaptırılamaz.

 

Böbrek Almak İsteyen Dolandırıcılar

İnternet ortamında veya dışarıda ”Böbreğimi satmak istiyorum” tarzında yaptığınız araştırmalar sonucunda ulaştığınız kişiler aslında birer dolandırıcıdır. Çoğu kendisini doktor olarak tanıtır ve bu işlemi yasal olarak belirtir. Böyle bir şey mümkün değildir. Bu işlem yasal değildir ve suçtur. Böyle bir şey söyleyen insan zaten yalan söylüyor ve sizi dolandırmak istiyor demektir.

İnternette bu şekilde karşılaştığınız insanlar ile sakın irtibat kurmayın. Sağlığınızdan önemli ne olabilir? Tamamen parasız kalsanız ve böyle bir işlemi yasal dışı yollar ile yapsanız ne olacak? Sonrasında zaten sağlıksız olacaksınız, parayı alsanız ne yapabileceksiniz?

Ne demişler: ”Dünyada en büyük zenginlik, sağlıktır.”

 

Böbrek Satın Almak İsteyen Zenginler Var mı?

Zengin olmayan birisi zaten böbrek satın alamaz. Zengin olan birisinin veya çevresinde böbreğe ihtiyaç olduğunda bu saçma yola başvururlar ve ücretli şekilde böbrek almaya çalışırlar.

Bizim ülkemizde bu tarz işlem yasak olduğundan dolayı ülkemizdeki zenginler böbrek alacağı zaman yurtdışına başvurabiliyor. Yurtdışında bazı ülkelerde bu tarz işlemler yasak değil. Fakat yine yurtdışından ücretli şekilde alıp ülkemize sokmanızın hukuki sonuçları olacaktır.

İnternette böyle bir araştırma yaparsanız sağda solda veya bir çok sitenin bu tür yazılarının yorum kısımlarında kendilerini zengin olarak ifade edip, böbrek almak istediklerini yazan kişilere sakın kanmayın.

 

Böbrek Fiyatları Saçmalığı

Yukarıda söz ettiğim gibi bir çok internet sitesi bu konu ile ilgili yazılar paylaşmaktadır. Aşağılarında ise yorumlarda bu dolandırıcılar böbrekleri satın almak istediği fiyatları yazarlar ve böyle bir düşüncesi olan insan ise bu fiyatları görüp hemen satmak ister.

Örneğin resimdeki gibi bir çok sitenin altında bu tarz yorumlar ile karşılaşabilirsiniz. Sakın inanmayın!

böbrek satmak

Bu tarzda yorum yapan insanlar tamamen dolandırıcılardır. Fakat çok zor durumda kalan insanlara bu tarz yorumlar bir umut olarak geliyor. Keşke kimse bu dereceye düşmese ve böyle şeyler araştırmasa.

 

Böbrek Satmak Yasal mı? Türkiye’deki Kanunlar Ne Diyor?

Organ ticareti olarak bilinen her türlü ticaretin büyük cezaları olmaktadır. Yinede insanın aklına ”Ben satmak istiyorsam kim karışabilir” tarzında bir düşünce gelebilir.

 

Kanunda şu şekilde maddeler ile bu konu açıklanmış:

Madde 91-

1- Hukuken geçerli rızaya dayalı olmaksızın, kişiden organ alan kimse, beş yıldan dokuz yıla kadar hapis
cezası ile cezalandırılır. Suçun konusunun doku olması halinde, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

2- Hukuka aykırı olarak, ölüden organ veya doku alan kimse, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

3- Organ veya doku satın alan, satan, satılmasına aracılık eden kişi hakkında, birinci fıkrada belirtilen cezalara hükmolunur.

4- Bir ve üçüncü fıkralarda tanımlanan suçların bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, sekiz yıldan on beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

5- Hukuka aykırı yollarla elde edilmiş olan organ veya dokuyu saklayan, nakleden veya aşılayan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır

6- Belli bir çıkar karşılığında organ veya doku teminine yönelik olarak ilan veya reklam veren veya yayınlayan kişi, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

7- Bu maddede tanımlanan suçların bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, tüzel kişi hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

8- Birinci fıkrada tanımlanan suçun işlenmesi sonucunda mağdurun ölmesi halinde, kasten öldürme suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

Madde 92-

1- Organ veya dokularını satan kişinin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak, hakkında verilecek cezada indirim yapılabileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

Madde 93-

1- Organ veya dokularını satan kişi, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce durumu merciine
haber vererek suçluların yakalanmalarını kolaylaştırırsa, hakkında cezaya hükmolunmaz.

2- Bu suç haber alındıktan sonra, organ veya dokularını satan kişi, gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve diğer suçluların yakalanmasına hizmet ve yardım ederse; hakkında verilecek cezanın, yardımın niteliğine göre, dörtte birden yarısına kadarı indirilir. ”

Kaynak: Türk Ceza Kanunu
Kaynak: http://www.mevzuat.gov.tr

 

Akrabalar Arasında Böbrek Nakli Yapılabilir mi?

Çıkar amaçlı yapılan her türlü nakil işlemi yasak ve ağır cezalar ile cezalandırılmaktadır. Eğer aile bireyleri kendi aralarında çıkar ilişkisi olmaksızın ve bu tür işlemin gerekli olması ispatlanması halinde, nakil işlemleri yapılabilir.

Örneğin çocuğuna böbrek gerekiyorsa aile bireyleri bu böbreği nakil yoluyla çocuğuna verebilmektedir. Tek böbrek ile yaşamak mümkün olduğundan bu tür işlem serbest olmaktadır.

Mutlaka İzleyin

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dr Brian Steven dedi ki:

    Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederiz, bu işlemin suç olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz ve öğretmiş bulunuyorsunuz.

DMCA.com Protection Status