2024 | İş Fikirleri

Para Kazanmanın Yolları 2024 (Bilinmeyen Etkili Yöntemler)

Herkes mutlaka çok para kazanmanın yolları neler diye merak etmiştir. Aslında bu soruya verilebilecek net bir cevap yok. Fakat yine de çok para kazanmak için ne yapmak gerekiyor sorusuna birlikte cevap arayacağız. İnsan ne kadar para kazanırsa kazansın, her zaman bir sonraki ay daha fazla kazanmayı hedefler. Buna gözü açlık olarak bakmamak gerekiyor. Çünkü para kazanmayı istemek, gözü aç olmak ile alakalı bir durum değildir. Şuan ki yaşam sürecinde, para olmadan hiç bir şeyin olmadığının herkes farkına varmış durumdadır.

Dünyada veya ülkemizde bulunan çok para kazanan insanların geçmişlerini ve bu serüvendeki süreçlerini inceleyerek işe başlayabiliriz. Tabi ki de bu insanların yaptıklarının aynısını yaparak sizler de çok para kazanamazsınız. Belki kazanırsınız fakat bin kişide bir kişi bu şansı yakalar.

Demek istediğimiz; aslında her sektörde çok zengin insanlar bulunuyor ve bu insanlar alanlarında en başarılı olan kişilerdir. Her alanda başarılı olabilecek kişi sayısı belirlidir. Bazıları çok ön plana çıkar ve alanları ne olursa olsun çok iyi para kazanırlar.

 

Hızlıca Para Kazanmanın Yolları Neler?

Para kazanmak ile çok para kazanmak arasında fark bulunuyor. Kimisi sadece geçimini sağlayabilecek kadar gelir sağlayabilirken, kimisi ise bu hayatı çok rahat şekilde yaşayabilecek kadar para kazanabiliyor. Peki bu insanların ne farkları oluyor da para gelirleri farklı oluyor.

Not: Öncelikle şunu bilmek gerekiyor. Şuan da çok para kazanmakta olan insanların %60, %70’i ailelerinden kalan işi devam ettiren veya kalan miras ile yaşamaya devam eden kişilerdir. Ya da bunun yanı sıra zengin akrabaları sayesinde bir yere gelen ve çok para kazananlar da olabilmektedir.

Şimdi birlikte nasıl daha çok para kazanılabileceğine bakalım. Vereceğimiz tavsiyeler ile kesin çok para kazanırsınız diye bir şey yok. Bizler sadece tavsiyeler vermekteyiz. Ben kendimce zengin olabilmenin %30’luk kısmının tamamen şans faktörü olduğunu düşünmekteyim.

 

1- Yaratıcı Olmak

yaratıcı olmak

Şuanda dünyanın en zengin insanları genelde bir fikir üretip bu fikri uygularlar ve bu fikirleri dünya çapında veya ülkeleri çapında tutulduğu için zengin olurlar. Örneğin Facebook’un kurucusu veya herhangi bir programın yapımcısı bu program hiç yokken bunu tamamen aklında kuran kişiler ilk önce bu fikri yaratıyorlar. Ardından ise bu fikri gerçekleştirmek için adım atıyorlar.

Şuanda dünyanın en zengin kişi Amazon.com e-ticaret sitesinin kurucusudur. Bu adam internetin ilk çıktığı yıllarda, ileride internet ortamında satışın çok fazla olacağını ön görmüş ve o zamanlarda bir site kurarak bu işe başlamış. Kurduğu ilk yıllarda aşırı az satış yapmış ve hatta ilk günlerde hiç satış yapmamıştır. Fakat bu işten vazgeçmemiştir. Ufak bir oda kiralayarak bu işe başlayan adam, şuanda dünyanın en zengin kişisidir.

Burada önemli olan ise doğru öngörü yapabilmektir. İleride değerlenecek olan bir şeyi düşünebilirsiniz veya hiç olmayan bir şeyi üretebilirsiniz.

 

2- Elde Olan Parayı Mantıklı Şeylere Yatırım Yapmak

mantıklı yatırımlar yapmak

Elinizde bulunan parayı bir yere yatırım yapmalısınız ki size aylık gelir olarak geri dönüş sağlamalı. Ülkemizde enflasyon oranları biraz yüksek olduğundan dolayı elinizde olan parayı evde saklamak çok mantıksız bir durumdur. 2018 yılı enflasyon oranları %20 civarında açıklanmıştı. Bu demek oluyor ki 2017 yılındaki 100 bin TL, 2018 yılındaki 120 bin TL’ye denk gelmektedir. Siz 2017 yılında elinizde bulunan 100 bini saklayıp bir yere yatırım yapmazsanız 20 bin TL civarı para kaybı yaşamış gibi sayılırsınız.

Parayı bankaya yatırabilirsiniz veya herhangi bir yere yatırım yapıp kiraya verebilirsiniz. Günümüzde insanların daha çok tercih ettiği sistem ise faize para yatırmaktır. Faiz oranlarının yüksek olması insanları bu yöne doğru yöneltmektedir. Bu işin dini boyutunu bir kenara bırakırsak, yapılabilecek en mantıklı yatırım olarak görülmektedir. Fakat bu işin günah olduğu kısmı hakkında yorumu sizlere bırakıyoruz.

 

3- Tek Bir İşe Bağlı Olmamak

tek bir işe bağlı olmamak

Hangi iş ile uğraşıyorsanız uğraşın mutlaka yanında başka şeylerle de uğraşın. Uğraştığınız şeyler ilk başlarda gelir getirmese dahi, uğraşmaktan vazgeçmeyin. İlerleyen zamanlarda farklı kaynaklardan gelir elde edebilirsiniz. Genelde zengin insanların birden çok gelir kaynağı oluyor. Siz de hangi iş ile uğraşırsanız uğraşın, yanında ne iş yapabileceğinizi de araştırın.

Mutlaka Okuyun: Ek İş Fikirleri

 

4- Arkadaş Çevrenizi Genişletin ve Hayatta Aktif Olun

rkadaş çevrenizi genişletin

Çok para kazanabilme şansınızı arttırabilmek adına arkadaş çevrenizi geniş tutmanız gerekiyor. Zengin olan kişiler genelde bu fırsatı arkadaşlarına da tanırlar. Direkt olarak zengin olmalarını sağlamasalar dahi, önlerini açabilecek adım atmalarını sağlayabilirler. Bu nedenle arkadaş çevrenizi geniş tutmaya özen gösterin.

Bunun yanı sıra her türlü aktiviteler de bulunun. Her türlü etkinliğe katılın ve çoğu şeye üye olmaya çalışın. Buralarda tanışacağınız insanların ileride hayatlarınıza dokunma ihtimali olabiliyor.

 

5- Etrafınızdaki Çok Para Kazanan İnsanları İnceleyin

zengin insanları inceleyin

Mutlaka herkesin çevresinde tanıdığı çok para kazanan insanlar vardır. Bu insanlarla biraz daha yakın olmaya çalışın ve nasıl bu kadar çok para kazandıklarını iyice inceleyin. Para kazanılabilecek çok fazla sektör olduğundan, ne kadar çok örneği görürseniz sizlerin de o kadar fikir üretme ihtimaliniz artacaktır. Bu nedenle çevrenizdeki iyi para kazanan insanları iyice irdeleyin.

Kimlerin hangi işi yaparak çok para kazandıklarını belirleyin. Örneğin güzel yerde bulunan kafelerin sahipleri genel olarak iyi para kazanırlar. Hemen kendinize bir fikir edinin ve deyin ki ”Tutulan kafeler iyi para kazandırıyor” Buna benzer çıkarımlarda bulunabilmek için çevreyi iyice gözetlemek gerekiyor.

 

6- Olumsuz Düşüncelere Kulak Asmayın

olumsuz düşüncelere kulak asmayın

Genelde bir girişimci fikri olanlara, çevresinden bir çok insan olumsuz düşünceler söylemektedir. Bu işe girme, yapamazsın ve edemezsin tarzında bir çok olumsuz eleştiriler yapılır. Eğer sizinde bir fikriniz varsa çevrenizden gelecek olumsuz eleştirilere şimdiden hazır olun. Eleştirileri mutlaka dinleyin. Mesela onlara ”Neden başarısız olacağımı düşünüyorsun?” tarzında sorular yöneltin ve cevaplarını analiz edin. Çünkü gerçekten bazı zamanlarda doğru eleştiriler olabilmektedir.

Bir fikriniz varsa bu fikri uygulamaya geçtiğinizde karşınıza mutlaka olumsuzluklar çıkacaktır. Öncesinde bunun farkında olun. Çıkacak olan sorunları teker teker çözmeye çalışın. Sorunlar karşısında olumsuzluğa kapılıp, fikrinizden vazgeçmeyin.

 

7- Geleceğe Yönelik Analizler Yapabilmek

geleceğe yönelik analizler yapmak

Zengin olan kişilerin bir çoğu geleceğe yönelik zamanında iyi analiz yapmış kişilerdir. Örneğin çevrenizde bir yer vardır ve bomboştur fakat 10 yıl sonra çok değerlenebilir. Örneğin 10 yıl önce İstanbul’da Beylikdüzü ilçesinde bulunan yerler çok uygun fiyata satılıyordu. Şuanda ise şehir o tarafa doğru büyümeye devam ettiğinden dolayı oradaki arsalar çok fazla değerlendi. Zamanında yer alan kişiler ise şimdi sefasını çekmektedir. Geleceğe yönelik analizi sadece toprak olarak düşünmemek gerekiyor. Her alanda geleceğe yönelik fikirler edinilebilir.

Mutlaka Okuyun: Nasıl Milyoner Olunur?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status