2024 | İş Fikirleri

Figüranlık İşi Yaparak Para Kazanmak

Figüranlık yapmak isteyen ve figüranlık yaparak para kazanmak isteyen, nasıl para kazanacağını merak eden arkadaşlarımıza bu konuyu detaylı şekilde anlatacağız.

Para kazanılabilecek bir çok yol bulunuyor. Onlardan biriside dizilerde figüranlık yaparak para kazanma yöntemidir. Bir çok insan bu iş sayesinde günlük olarak para kazanmaktadır.

Bu sektörde paralar gün bazından verilmektedir. Bazı ajanslar ise haftalık veya aylık olarak vermektedir. Bu işi sadece ek iş olarak değil, tek iş olarak yapanlarda bulunuyor. Günlük 600 TL gibi miktarlarda para kazanan insanlar haftanın 5 günü bu işi yapıyor ve haftada 3000 TL kazanma şansını yakalıyorlar. İsterseniz 7 gün de yapabilirsiniz fakat yorucu olabilir. Haftada iki gün kendinize ayırabilirsiniz.

 

Figüranlık Nedir?

Figüranlık: Dizilerde, filmlerde ve reklamlarda ufak rol alan insanlara denir. Bu kişiler ana rolde olmazlar. Baş karakterlerin yanında dururlar ve onlara verilen rolü daha da güçlendirmek adına, ufak rollerde yer alırlar.

Örneğin: Ezel dizisinin taksimde çekilen sahnesinde, o sahnenin gerçekliğini arttırmak adına etrafta yürüyen kişiler bir figürandır. Gerçekte film çekilecek ve hiç biri kameraya bakmayacak? Sizce bu normal mi? İşte o kişilerin hepsi ücret karşılığında orada dolaşan kişilerdir.

 

Figüranlıktan Oyunculuğa Geçilir mi?

Oyunculuk ve figüranlık apayrı bir şeydir. Oyunculuk rol alan kişidir. Sözlü rolleri vardır ve fazla ücret karşılığında çalışır. Oyuncu olabilmek adına eğitim almanız şart. Ardından bir menajer ile anlaşmanız gerekiyor. Figüranlık yaparken eğer eğitim alırsanız ve eğitimlerinizden sonra bir menajer ile anlaşırsanız, oyuncu olma ihtimaliniz olabilir.

Oyuncu olabilmek adına sadece eğitim almakta yeterli değil. Oyuncu kişilerin genellikle oyunculuk yetenekleri de oluyor. Sizlere ağlamanız gereken roller verilebilir. Size ”Ağla” denildiği zaman ağlayabilmeniz gerekiyor.

Oyuncu olmayı istiyorsanız ”Nasıl Oyuncu Olunur” adlı makalemizi mutlaka okumalısınız.

 

Kimler Figüranlık Yapabilir?

figüranlık yapmak

İsteyen herkes figüranlık yapabilir. Her yaştan her tipten insanlara bu sektörlerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ben yakışıklı değilim veya güzel değilim bana iş çıkmaz gibi düşünmeyin.

Dizi yönetmenleri ajanslara gider ve kafasındaki tipi söyler, ajanslarda kayıtlarında bulunan tipleri yönetmene sunar, yönetmen aralarından beğendiklerini seçer. Beğendikleri derken, tipe göre değil, istediği karaktere uygun tipi seçer. Bazen kötü rol olabiliyor, daha sert bakışlı yüz ifadesi sert olan bireyler aranıyor. Her tipten insanlar dizi sektöründe iş bulabilirler.

Çocuklar veya yaşlılarda bu sektörde para kazanıyorlar. Sadece gençler değil. Çocuklara özel veya yaşlılara özel roller olabiliyor. Hatta bu yaş kısmındaki bir çok insan bu işe pek yönelmediğinden, bu yaş grubu daha rahat iş bulabilmektedir.

 

Figüranlık Yaparak Kaç Para Kazanılır? Figüran Oyuncu Ücretleri

figüranlık yaparak kaç para kazanılır

Kesin olarak şu kadar para kazanırsınız demek mümkün değil. Her ajansın ve her çekimin ücretleri değişiyor. Sadece dizilerde iş imkanı değil reklamlarda da iş imkanı olabiliyor. Reklam çekimleri daha kısa sürüp daha yüksek ücrette olabiliyor.

Dizilerde çalışarak günlük olarak ortalama 600 TL, 800 TL arasında bir ücret alabilirsiniz. Fakat bahsettiğimiz gibi çoğu ajans ücretleri ya haftanın sonunda ya da ay sonunda vermektedir. Merak etmeyin mutlaka veriyorlar. Çünkü bu ajanslar da sizin sayenizde para kazanıyorlar.

Alacağınız ücretin artması için aldığınız rollerin sözlü olması gerekiyor. Bu da zamanla olacak bir şeydir. Hemen sözlü rollere geçemezsiniz.

 

Figüran Olmak İstiyorum, Herhangi Bir Özelliğim Olmalı mı?

figüranlık işi

Çoğu insan benim yeteneğim yok ben yapamam gibisinden düşünüyor. Bu iş pek yetenek gerektirecek bir iş değil. Çünkü çekimlerde ön planda olmuyorsunuz. Size verilecek olan roller hep arka planda olan rollerdir. Bu nedenle hem pek yorulmazsınız hem de rol yapma işiniz gayet basit olur sizi zorlamaz. Figüranlar arka planda oyunculuk yaparlar.

Örneğin bir sahne olur, gerçek oyuncular konuşurken, siz arkada yürüyen insan olursunuz veya biriyle arkada konuşan birisi olursunuz. Figüranın asıl rolü, sahneye doğallık katmaktır. Gerçekliği arttırmak adına rol alırlar. Bu nedenle herhangi bir oyunculuk yeteneğine sahip olmanız gerekmiyor. Her türlü insan figüranlık yapabilir.

 

Figüranlık Zor Bir İş mi?

figüranlık yapmak zor mu

Elbette her işin zorluğu olduğu gibi bu işinde belirli zorlukları var. Bildiğiniz üzere dizi çekimleri sabah çok erken başlamaktadır. Saat 8 veya 9 gibi tüm set ekibi ve oyuncu ekibi sahnenin çekilecek olduğu yerde toplanması gerekir. Mutlaka sizin de o saatte orada olmanız gerekecek. Fakat şahsi aracınızla değil, ajansların araçları ile gidebilirsiniz. Ajanslara ait olan araçlar sizleri belirli noktalardan alır ve sahnenin çekileceği yere götürür. Çekim bittikten sonra da aldığı yere tekrar sizi götürürler.

Figüranlık yapmak isteyenlerin karşılaşacağı bazı zorluklar var. Sabah erken kalkıp genellikle saat 8 de ajansın dediği yerde bulunmanız gerekecek. Eğer yeriniz biraz o bölgeye uzaksa daha erken kalkmanız gerekecektir. Genel olarak çekimler akşamı bulmaktadır. Bazı çekimler öğlen başlayıp gece bitebiliyor. Bazıları ise gece başlayıp sabah bitebiliyor. Bunu ajans size zaten bildirecektir. Yemek yeme konusunda derdiniz olmasın. Sabah, öğle ve akşam olarak setlerde yeme içme molaları verilmektedir. Lokanta tarzında yemekler veriliyor. Yemek açısından hiç bir sette sıkıntı olmaz. İstediğiniz her şeyden sınırsız olarak yiyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra sabırlı olmanız gerekiyor. Aynı sahnenin çekimi için belki 20 defa tekrar alınabilir. Bu tarz şeylere katlanabiliyor olmanız gerekiyor. Bundan başka da bir zorluğu bulunmuyor.

 

Nasıl Figüran Olunur?

figüran olmak

Eğer kesin olarak figüranlık yapmak istiyorsanız şehrinizdeki ajanslara başvurmanız gerekiyor. Bu işleri yaparak para kazanabileceğiniz asıl şehirler ise başta İstanbul, Ankara ve İzmir’dir. Hatta İzmir’de bile bu tarz işler bulmanız zor olacaktır. Diziler nerede çekiliyorsa bu alandaki iş imkanları da o alanlarda doğmaktadır. Eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız çok rahat şekilde bu işlere ulaşabilirsiniz. Fakat diğer şehirlerde bu işlere ulaşması zor. Dizi çekilmeyen bir şehirde bu tarz işler olmuyor. Dizilerde genellikle İstanbul’da çekilmektedir.

İnternet sitesine girerek dizi ajansları yazarak karşınıza çıkacak olan ajansları araştırmanız gerekiyor. Bu ajanslara internetten ön başvuru yapabilirsiniz. Ardından başvurunuz incelenir ve onaylanır sizi ajansa davet ederler. Asıl kayıt o esnada olur. Sizlere sözleşme imzalatılır ve artık ajans oyuncusu olmuş olursunuz. Burada şunu da belirtmek isterim, ajansa başvuru için ücret alan ajanslara kayıt olmayın. Ücret istemeyen ajanslara kayıt olun.

İnternette bu ajanslara kayıt olan ve çalışmakta olan insanların yorumlarına bakın. Böylelikle hangi ajans daha iyi diye aklınızda bir fikir oluşacaktır. Ajanslara kayıt olduktan sonra, iş olduğu zaman ajans yetkilileri sizleri arayarak veya mesaj atarak bildirmektedir. Her iş olduğunda bu işe gitmek zorunda da değilsiniz. Eğer gitmek istemiyorsanız, ajansı arayıp gitmek istemediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Aşağıdaki linki tarayıcınıza kopyalayıp, figüran iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

 • https://www.kariyer.net/is-ilanlari/oyuncu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Onurcan GÜLİSKİN dedi ki:

  Slayt ajansta 1 veya 2 cekimlere gittim…

  1. İş Fikirleri dedi ki:

   Üç nokta koyarak ne anlatmak istediniz tam anlayamadık 🙂 Ajans tarzı yerlerden çok büyük şeyler beklemek doğru olmaz. Ajanslara kaydolduktan sonra size uygun iş olduğunda mesaj ile size bildirirler. Büyük bir heves ile gidersiniz fakat bir zulümdür. Sabah 7, 8 gibi sizi alırlar ve akşam bırakırlar. Saatlerce set ortamında bulunmanız gerekir. Ücretiniz ise 1 hafta veya 10 gün sonra verilir. Şartları çok zor da olsa insanlar oyuncu olabileceklerini düşünüp bu tarz yerlere başvururlar. Fakat bu tarz yerler ile oyuncu olunmaz. Yine de günlük para kazanmak için tercih edilebilen bir yöntemdir. İyi günler dileriz. 🙂

 2. Nazim dedi ki:

  Çok yetenekli olduğumu düşünüyorum daha önce okul dönemlerinde tiyatrolarda oynadım

DMCA.com Protection Status