2024 | İş Fikirleri

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır? İstifa Dilekçesi Örneği

İstifa dilekçesi örneği ile kendi dilekçenizi hazırlayabileceksiniz. Bu dilekçenin de bazı önemli noktaları bulunuyor. İşten ayrılma işlemlerinizin hızlanması için ve bu işin resmi olması için bu dilekçeyi yazmalısınız. Öyle ben işten ayrılıyorum demeniz ile işten ayrılmış olmuyorsunuz. Resmi şekilde istifa dilekçenizi gerekli yerlere sunmanız gerekiyor. Burada istifa dilekçesi nasıl yazılır bilmeniz gerekiyor.

🖊 Kendi isteğiniz üzere işten ayrılacaksanız bu işlerin resmi şekilde ilerlemesi gerekiyor. Bir işten ayrılma dilekçesi hazırlamalısınız. Burada olduğunuza göre bu dilekçeyi hazırlamaya karar vermişsiniz demektir. Bizde sizlere yardımcı olmak için istifa dilekçesi örneği hazırladık. Hazırlamış olduğumuz bu dilekçeden faydalanarak, kendi dilekçenizi oluşturabileceksiniz. Özel sektör istifa dilekçesi örneği olarak veya tüm diğer sektörler adına verdiğimiz örneği kullanabilirsiniz.

🖊 Şimdi sizlere hem istifa dilekçesinin nasıl yazıldığını anlatacağız hem de örnek istifa dilekçesi vereceğiz. Bu şekilde sizlerde kendi dilekçelerinizi hazırlayabileceksiniz. 😊

 

İstifa Dilekçesi Nasıl Hazırlanır? İstifa Dilekçesi Hazırlama ✏

istifa dilekçesi hazırlama

🖊 Bu konu işten ayrılmayı düşünenlerin merak ettiği bir konudur. Dünya genelinde nüfusun büyük bir bölümü şehirlerde bir özel veya kamu şirketinde çalışmaktadır. Bazıları işinden oldukça memnun iken bazıları da işinden memnun değil. İşinden ayrılmak isteyen bireyler bu dilekçeyi hazırlamak zorundadırlar. Bu yazımızda istifa dilekçesi nasıl hazırlanır konusunu ele alacağız.

🖊 Dilekçe hazırlarken bazı önemli noktalar vardır. İlk olarak dilekçe hazırlamayı bilip bilmediğinizi kendinize sorun. Bilmiyorsanız internetten veya sitemizden öğrenebilirsiniz. Bu adımı tamamladıktan sonra işinizden ayrılmak istediğinizi çok nazik ve kibar şekilde dile getirmeniz gerekir. İşinizden mümkün olduğunca olumlu bir şekilde ayrılamaya çalışın. Unutmayın ki ileride bu işe muhtaç kalabilirsiniz. İşten ayrılma sebebinizi başkalarına yada patronuna teşkil etmeyin. Zaten çoğu dilekçede neden istifa ettiğini yazmak gerekmez.

 

Dilekçeyi Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elinize kaleminizi aldınız ve dilekçenizi yazmaya başladınız. Nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

 • 📜 Başlığınız tabi ki istifa dilekçesi diye başlamaz. Çalıştığınız şirketin insan kaynakları diye başlamanız gerekir.
 • 📜 Yapacak olacağınız her bir hitap cümlesinde kendinizin ve kimden bahsediyor iseniz o kişinin şirketteki unvanını  kullanın.
 • 📜 Daha sonra istifa edeceğinizi ve istifa edeceğiniz tarihi yazın.
 • 📜 Başka bir işe girmek için işten ayrılıyorsanız ediyorsanız iş vereninizden referans olmasını isteyin.
 • 📜 Bu işte sizi çalıştırdığı için iş vereninize teşekkür edin. Yani olabildiğince ayrılacağınız şirketten iyi hoş bir şekilde ayrılmaya çalışın.
 • 📜 Dilekçesinin son satırlarına geldiğinizde iş verene karşı çok kibar ve tevazu göstererek cümlelerinizi sonlandırmaya bakın.
 • 📜 Unutmayın kibar olmaya çalışırken her hangi bir yalakalık belirtisi ortaya çıkaracak kelimelerden uzak durun. Bu duruma düşerseniz şirket içinde ki saygınlığınız yerle bir olur. Buda hiçbirimizin istemeyeceği bir felakettir.
 • 📜 Dilekçenizin sonuna geldiğinizde isim soy isim ve imzanız istenmektedir. İmza atmadığınız taktirde dilekçeniz geçersiz sayılacaktır.
 • 📜 Bütün resmi kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi ad, soyad ve imzanızı dilekçenizin sol alt kısmına yazmanız gerekir.
 • 📜 İşten ayrılma sebebiniz işinizi sevmemek ise bunu dilekçenizde belirtmeyin.
 • 📜 Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise istifa dilekçesini patronunuza elden veriyorsanız sitemli kızgın tavırlar ile değil gayet sakin ve anlayışlı tavırlar ile teslim edin.

 

🖊 İstifa Dilekçesi Hazırlamak İsteyenlerin Merak Ettikleri

istifa dilekçesi örneği

 

İstifa Dilekçesi Elle mi Yazılmalı? 📜

Gerek istifa dilekçesi olsun gerek başka bir dilekçe olsun yazılan her türlü dilekçe, bilgisayar çıktısı olmalıdır. Bunu sakın unutmayın. El yazısıyla yazılan dilekçeler kabul edilmeyebilir. Sonuç olarak resmi bir belge hazırlıyorsunuz, bu nedenle bilgisayar çıktısı olması şarttır.

 

İstifa Dilekçesini İşten Ayrılmadan mı Vermeliyim? 📜

İşten ayrılmadan vermek mantıklı bir adım olacaktır. Bunun yanı sıra eğer siz işi bıraktığınızda yerinize bulabilecekleri bir personel yok ise, yerinize birisini bulana kadar beklemenizi tavsiye ederim. Bu güzel bir davranış olur. Ben beklemek istemiyorum, hemen işten ayrılmak istiyorum diyorsanız, beklemek zorunda değilsiniz.

Yinede en güzel davranış, dilekçeyi verip gerekli birimlerin size dönüşünü beklemektir.

 

Dilekçeye Ne Zaman Dönüş Sağlanır? 📜

Dilekçeyi verdikten sonra ne yapmalıyız? Dilekçeyi verdikten sonra gerekli birimlerin sizlere geri dönüş sağlamasını beklemeniz gerekiyor. En geç 1 hafta içerisinde sizlere dönüş sağlanmalıdır. Eğer sizlere dönüş sağlanmazsa dilekçenizi verdiğini birime giderek neden cevap verilmediğini sormanız gerekiyor.

 

İstifa Dilekçesi Kime Verilir? 📜

İstifayı düşünen insanların bir diğer merak ettiği konu ise hazırladıkları dilekçeleri kime verecekleridir. Bu her kurumda veya her şirkette değişmelere yol açabilir. Ufak çaplı firmaların veya şirketlerin insan kaynakları birimi bulunmayabiliyor.

Eğer şirketinizin insan kaynakları birimi yoksa, müdürlüğe dilekçeyi vermeniz gerekiyor. Eğer insan kaynakları birimi bulunuyorsa, insan kaynaklarına dilekçeyi vermeniz gerekiyor.

 

İstifa Dilekçesi Örneği 📜


Tarih kısmı (Sağ üst köşe) ../../….

Nereye yazacağımız, İş yerinin müdürlüğü veya insan kaynaklarına tarihten sonra orta kısıma bunu yazıyoruz, örneğin – XXX Şirketinin İnsan Kaynaklarına –

İşe başlama tarihi ve bitiş tarihi ile başlanır. ../../… – ../../… tarihleri arasında iş yerinizde (Bulunduğunuz pozisyon) güvenlik görevlisi olarak başladığım görevden (işten ayrıldığınız tarih) ../../… tarihi itibari ile ayrılmak istiyorum. Çalışma süresince emeğimin karşılığını her yönden aldığım için sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.

İstifa talebimin değerlendirilmesini ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

 • TC Kimlik No:
 • Ad Soyad:
 • Adres:
 • İmza

 

İstifa Dilekçesi Örneği Word Dosyası 📜

Word dosyası şeklinde aramakta olan arkadaşlarımıza yardımcı olmaya devam ediyoruz. Verdiğimiz her dilekçeyi word dosyası halinde de sunarak kolaylık tanıyoruz.

Word halinde indirip sadece bilgileri değiştirip kendi dilekçenizi oluşturmuş olacaksınız. Word şeklinde indirmek isteyenlerin buraya tıklaması yeterli olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir

LC Waikiki İstifa Dilekçesi

Bim İstifa Dilekçesi

Şok Market İstifa Dilekçesi

Mühendis İstifa Dilekçesi

Hemşire İstifa Dilekçesi

Özel Güvenlik İstifa Dilekçesi

A101 İstifa Dilekçesi

Özel Sektör İstifa Dilekçesi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. nıkola bakkal dedi ki:

  muhtarlıkta yedek azalıktan ıstıfa etmek ıstıyorum ornek yazabılırmısınız tesekurler

DMCA.com Protection Status