2024 | İş Fikirleri

Karşılıksız Burs Veren Kurumlar 2024

Karşılıksız burs veren kurumlar 2024 yılında hangileri olacak? Yeni yılın başlamasıyla üniversite öğrencileri okurken maddi destek ihtiyacını giderebilmek adına burs almanın yollarını aramaya başladı. Biz de karşılıksız burs veren kurumlar ve kuruluşları öğrenciler için araştırıp bulduk.  Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği yerleştirme sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Bir çok öğrenci kayıtlarını yaptı bazıları da yapmak üzere.

Üniversiteli olan öğrenciler şimdi de yurt ve burs için araştırmalara başladı. Hayırsever bir çok kurum ve kuruluş öğrencilere belli şartlar sağlandığı takdirde geri ödemesiz yani karşılıksız burs olanağı sağlıyor. Öğrenciler üniversiteyi kazandıktan sonra eğitimlerini tamamlamak için bir geçim kaynağına bir ek gelire ihtiyaç duyuyor. Bunlar için de gözler karşılıksız burs verecek kurumları arıyor.

Not: Kurumların burs başvuruları için belirlediği tarih aralıkları bulunuyor. Sizlere aşağılarda kurumların başvuru linklerini verdik eğer başvuru zamanları geçmişse, başvuru yapamazsınız. Başvuru tarihlerini bekleyip tekrardan başvuru yapmanız gerekecektir.

 

Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

1- Türkiye Diyanet Vakfı

Her yıl yaklaşık olarak 240 bin öğrenciye burs imkanı sağlıyor. Diyanet burs alacak öğrenciler için vatandaşlardan yardım aracılığıyla bu bursu karşılıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı burs başvurusu yapmak için buraya tıklayınız.

 

2- Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)

Bu dernek bursu her yıl çok fazla sayıda öğrenciye veriliyor. Her yıl yenilenen başvurulara öğrenciler okudukları ilin ADD şubelerinden başvuru yapabilir.

Atatürkçü Düşünce Derneği burs başvurusu yapmak için buraya tıklayınız.

 

3- Türk Eğitim Vakfı (TEV)

Burs her yıl binlerce öğrenciye verilmektedir. Vakıf ayrıca kız öğrencilere yurt bursu, YGS-LYS puan türlerinde ilk 5 bine girmiş öğrencilere ayrı bir burs başvurusu için fırsat tanıyor.

Türk Eğitim Vakfı burs başvurusu yapmak için buraya tıklayınız.

 

4- Vehbi Koç Vakfı

Her yıl binlerce öğrenciye burs veren vakfın başvuruları online olarak 1-31 eylül tarihleri arasında İnternet üzerinden gerçekleşiyor.

Vehbi Koç Vakfı burs başvurusu yapmak için buraya tıklayınız.

 

5- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Dernek her yıl çok sayıda öğrenciye 150 ile 200 lira arasında değişen fiyatlarda burs imkanı sağlıyor. Burs başvuruları 20 eylül ile 10 ekim arasında yapılmaktadır.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği burs başvurusu için buraya tıklayınız.

 

6- Tübitak

Kurum hemen hemen her eğitim düzeyindeki öğrenciye burs sağlıyor.

Tübitak burs başvurusu için buraya tıklayınız.

 

7- Milli Eğitim Vakfı

35 yıldır öğrencilere burs  veren vakıf her yıl çok sayıda öğrenciye karşılıksız burs imkanı tanıyor.

Milli Eğitim Vakfı burs başvuru için buraya tıklayınız.

 

8- İstanbul Ticaret Ofisi (İTO)

Her yıl yüzlerce öğrenciye burs veriyor. Bugüne kadar 16 binin üzerinde öğrenciye burs veren kuruma başvuruda bulunabilirsiniz.

İTO burs başvurusu yapmak için buraya tıklayınız.

 

9- Yeküv

Başarılı fakat maddi imkanların zorluğundan dolayı eğitimini devam ettirmekte zorlanan öğrencilere burs veren vakıf, her yıl belirlenen şartlarda öğrencilere burs olanağı sağlamaktadır.

YEKÜV burs başvurusu için buraya tıklayınız.

Ve devamında aşağıda bahsettiğimiz kurumlar zaman zaman burs vermektedirler. Bu kurumların resmi sayfalarına ulaşıp, burs hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu tarz kurumların sitelerinde iletişim bölümleri bulunuyor. İletişim bölümlerinden yetkili kişilere ulaşıp, burs verip vermediklerini öğrenebilirsiniz.

10- Alarko Holding

11- Toplum Gönüllüleri Vakfı

12- Şahinler Holding

13- Sema Yazar Gençlik Vakfı

14- Mehmet Zorlu Vakfı,Anadolu Vakfı

15- Hüsnü Özyeğin Vakfı

 

Burs Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu tarz kurumlara başvuru çok fazla olmaktadır. Ülkemizde öğrenci sayısının çok fazla olduğunu ele alırsak, bu durumun normal olduğunu anlayabiliriz. Bunun yanı sıra öğrenciler her zaman daha fazla gelir elde edebilmek adına, tüm bu tarz burslara başvuru yaparlar.

Fakat kurumlar ise bu başvuruları güzelce araştırıp, elemeler yapıp aralarından en ihtiyacı olanları bulmaya çalışırlar.

Peki burs başvurusu yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Nelere dikkat edersek bursu alabilme şansımız daha çok olacaktır?

Öncelikle bilmelisiniz ki her kurumun aradığı kriterler farklıdır. Size yukarıda linkler verdik bu linklerde o kurumların aradığı şartlar da bulunuyor. Dikkatlice o şartları okumalı ve o kriterler uygun olup olmadığınıza bakmalısınız.

Burs başvurusu doldurmadan önce kriterlere bakmalısınız ve eğer size uygun olmayan bir şey varsa zaten yalandan başvuru yapmamanızı öneririz. Örneğin bazı dernekler oluyor şehirlerine özel burs veriyorlar. Eğer oralı olmazsanız burs başvurunuz geçersiz sayılıyor. Kimliğinizde oranın adı yazmıyorsa yalandan başvuru yapmanın anlamı olmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status