2024 | İş Fikirleri

En Karlı İş Sektörleri

En karlı iş sektörlerinin neler olduğunu merak ediyorsanız ülkemizde yapılmakta olan ve iş sahiplerine iyi para kazandıran işlerden söz edeceğiz. Ekonomik sıkıntıların artması ile birlikte insanlar yeni iş fikirleri araştırmalarına yöneldiler. Bir sermayeye sahip olan insanlar bu parayı hangi işe yatırmaları gerektiğini bilmiyorlar ve mantıklı fikirler araştırıyorlar.

Sizlere vereceğimiz fikirlerle de sınırlı kalmanızı tavsiye etmeyiz. Bizim yazılarımıza benzer yazıları da okuyarak daha fazla iş fikrine sahip olmuş olursunuz ve aralarından size en mantıklı olanlara yönelim sağlayabilirsiniz. Sizler için araştırdığımız ve bizlere mantıklı gelen en karlı iş sektörleri:

 

1- Mağazacılık Sektörü

mağazacılık sektörü

Mağaza sektörü son dönemlerde oldukça ilgi görmektedir. Özellikle kıyafete yönelik satış yapan mağazalar, tanıtımlarını internet üzerinden de yaparak satışlarını online satışlar ile de destekleyerek oldukça geniş bir kesme hitap etmeye başladı ve iyi gelir bırakmaya başladı.

Giyim üzerine olan ilgi hiç bir zaman bitmeyecektir. Bu nedenle bu fikir her zaman para kazandıracaktır. Mağazacılığı sadece giyim üzerine olarak da düşünmek doğru olmaz. Mobilyacılık, teknolojik aletler vb. gibi bir çok alanda mağaza açılabilir fakat günümüzde en çok talep gören ürünlere yönelik bir mağaza açmak mantıklı bir fikir olacaktır.

 

2- Cafecilik Sektörü

cafecilik sektörü

Cafe sektörü oldukça popüler. Elinde iyi bir yatırım bulunan kimselerin çoğunluğu cafe açmaya yönelmektedir. Çünkü etrafımızda gördüğümüz ve konumu iyi olan çoğu cafenin hiç boş kalmadığını görüyoruz. Cafenin konumu, dizaynı ve eğer bayilik alacaksanız bilinen bir marka olması çok önemlidir.

Kendi isminiz ile bu sektöre girmek biraz riskli olabilir. Genelde insanlar iyi bilinen markaların bayiliklerini alarak cafe açarlar ve müşteriler o isme gelirler. Çoğu bilinen büyük markalar zaten müşteri garantisi vermektedir.

Mutlaka oku: Cafe Nasıl Açılır?

 

3- Eczane Sektörü

eczanecilik sektörü

Ülkemizde bir çok yerde yeni yeni hastanelerin açılması sebebiyle eczane sektörü aldı başını gidiyor desek yeridir. Her hastanenin çevresinde 3, 5 tane eczane olabiliyor ve gerçekten her biri de iyi para kazanıyor. Hele konumuz iyi olursa sadece o hastaneden değil dış çevreden de müşteri alabilirsiniz ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Son dönemlerde eczanelerin anlaşma yaptığı şirketlerin ve birimlerin de sayısı gittikçe arttı. Örneğin cezaevleri ile anlaşabiliyorlar ve tüm ilaçlarını onlar temin edebiliyorlar. Siz de bu tarz yerlerle anlaşabilirseniz geliriniz daha da artacaktır.

 

4- Bar & Eğlence Sektörü

bar ve eğlence sektörü

Cafe’ye benzer de olsa hitap ettiği kesim ve iç dizaynı biraz daha farklı olan bir iş sektörüdür. Ülkemizde eğlence mekanları hiç boş kalmaz. İnsanlar eğlenmeyi severler ve bu tarz mekanlarda para harcarlar. Canlı müzik veya dj performansları ile daha da eğlenceli hale getireceğiniz bar veya eğlence mekanlarınızın boş kalacağını düşünmüyoruz.

Bu sektörde de başarılı olmak için konumunuzun ve iç dizaynınızın önemi çok fazla. İnsanları çekebilmek adına güzel bir görüntüye ve iç dizayna sahip olmanız şart. Bunun yanı sıra ücretleri de uygun tutarsanız gelen insanlar mutlaka yine gelecek, çevrelerine de sizleri tavsiye edecektir. Böylelikle zaman içerisinde müşteri sayınız daha da artacaktır.

 

5- Kahvaltı Sektörü

kahvaltı sektörü

İş saatlerinin çok erken olmasından dolayı artık çoğu birey evde kahvaltı yapmak yerine bu ihtiyacını dışarıda gidermeyi tercih ediyor. İşe gitmeden evden 10 dakika erken çıkarak bir kahvaltı dükkanına giderek poğaça veya börek tarzı kahvaltılıklar ile karnını doyurup işe gidiyor.

Kahvaltı yeri açarak isterseniz sadece öğle saatlerine kadar çalışabilirsiniz. Öğlenden sonra başka bir işte yapabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir durumdur. Kahvaltı yerlerinin anlaşmalı olduğu yerler oluyor. Poğaçaları veya börekleri satın aldıkları yerler oluyor. Bazı kahvaltı yerleri tamamen bunları kendi üretirken bazı yerler anlaştıkları fırıncıdan bu ürünleri temin ediyorlar.

 

6- Müzik Sektörü

müzik sektörü

Ülkemizde müziğe olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Müzik programlarının artması ve müzik sektöründeki insanların çok fazla paralar kazanmasının artık halk tarafından bilinmesi çoğu kişiyi bu alana yöneltti. Herkes şan eğitimi veya bir enstrüman eğitimi alıyor.

Açacağınız bu tarz kurumlar ile iyi para kazanabilirsiniz. Sizin müziğe bir ilginizin olması şart değil. Sizler eğitim vermek zorunda değilsiniz. Siz iş sahibi olursunuz, ücretli hocalar tutarak onlar ile sistemi devam ettirebilirsiniz. Tabi burada çok önemli olan bir şey hocaların sektördeki yeridir. Başarılı hocalar ile çalışmak sizleri daha da ileri götürecektir.

 

7- Rent A Car Sektörü

rent a car sektörü

Arabalara biraz ilginiz varsa fiyatlarının son zamanlarda inanılmaz derecede arttığının farkındasınızdır. Bu artış rent a carcılara yaradı. İnsanlar artık araç almak yerine kiralama gibi yollara başvurmaya yöneldi. Bunlardan ziyade insanlarımızda araba tutkusu gittikçe artıyor. Yeni ehliyet alanlar ama arabası olmayanlar araç sürme duygusunu yaşamak için sürekli olarak araç kiralayabiliyorlar.

Buna benzer bir çok sebepten dolayı araç kiralamaya olan ilgi artmaya devam ediyor. Sizler de bir araç kiralama dükkanı açabilirsiniz fakat araç kiralama dükkanı açmak için iyi bir yatırımınızın olması gerekiyor. Bu tarz işler bir iki araç ile olacak işler değil.

 

8- Eğitim Kurumu Sektörü

eğitim kurumları sektörü

Ülkemizde öğrenci sayısı inanılmaz şekilde artıyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi üniversite, lise veya ortaokul sayısındaki artış Her sene 2, 3 tane yeni üniversite, onlarca lise ve yüzlerce ortaokul açılmaktadır. Bu nedenle her sene okumakta olan insan sayısı artıyor. Tabi sadece bunlardan dolayı değil, ülkemizin nüfusunun artmasından dolayı da bu sayı her yıl artmaya devam edecektir.

Dershanelerin kalması ile birlikte eğitim kurumları denilen özel okullar açılmaya başlandı. Sadece isimlerin değiştiğini söyleyebiliriz. İşleyiş aynı şekilde devam etmektedir. Ülkemizde iş sıkıntılarının artmasıyla da birlikte çoğu genç okumaya yöneldi. Okumak için de girilen sınavlardan yüksek puanlar almak gerekiyor. Bunun için de bu gençler eğitim kurumlarına giderek sınavlara hazırlanıyorlar. Eğitim kurumlarının yıllık aldığı ücretleri mutlaka çevrenizden duymuşsunuzdur. Bir öğrenci bir yıl için ortalama 50, 100 bin TL arasında bir ücret ödüyor.

 

9- Marketler Zinciri Sektörü

marketler sektörü

Market sektörüne girişimcilik düşünen insanların sayısı gittikçe artıyor. Bim, A101 veya Şok gibi marketler zincirlerinden sonra ufak çaplı market zinciri kuran bir çok marka da oldu. Bu saydığımız firmaları kendinize rakip olarak görmemelisiniz. Onlar kadar geniş müşteri kitlesine sahip olmanız gerekmiyor. Ufaktan ufaktan bulunduğunuz şehre yayılabilir ve işleri büyütebilirsiniz.

Tabi marketi açacağınız yerin ve ürünleri temin edeceğiniz yerin önemi çok büyük. A101 veya Bim gibi büyük marketler zincirlerine yakın yerlere market açmak mantıklı olmayacaktır. Onların az olduğu veya olmadığı yerlere bu tarz marketler kurulabilir.

Mutlaka oku: Market Açmak, Market Nasıl Açılır?

 

10- Kuaför Sektörü

kuaför sektörü

İnsanların kendilerine gösterdiği özen gittikçe artıyor. Bu nedenle de kuaförlere olan ilgi gittikçe artıyor. Eğer işinizde iyiyseniz ve müşterileri yeterince memnun edebilirseniz kısa süre içerisinde çevrenizde en popüler kuaför haline gelebilirsiniz.

Kadın kuaförlerinin daha iyi para kazanıldığı bilinmektedir. Kadın kuaförünün kadın olması gerekmiyor. Erkekler de bu işi yapabilirler. Bir erkek saç kesimi ve sakal kesimi için gittiği erkek kuaföre en fazla 200 TL verirken bir kadının saç bakımı ve saç boyası için gittiği bir kadın kuaförüne en az 600 TL verdiği bilinmektedir. Kadınların kuaförlerine bıraktığı para erkeklerin bıraktığı paraya oranla iki kat daha fazla olabilmektedir.

Mutlaka oku: Berber Dükkanı Nasıl Açılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status