2024 | İş Fikirleri

Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

İnternet’ten para kazanabileceğiniz ortamların tanıtımlarını yapmaya devam ediyoruz. Bugün Facebook’tan para kazanmak nasıl oluyor anlatmaya çalışacağız. Biliyoruz ki sosyal platformdan para kazanma arzusu olan insanların sayısı artıyor. Bu araştırmalar her geçen yıl artıyor. Artık para kazanan insanlar gün yüzüne çıktığından bir çok insan bu platformlardan nasıl para kazanıldığını merak ediyor.

Diğer sosyal ağlardan nasıl kazanılıyorsa bu platformdan da hemen hemen aynı yöntem ile para kazanılıyor. Para kazanabilmeniz için popüler bir sayfaya sahip olmanız gerekiyor. Ne kadar çok beğeni sayınız varsa o kadar çok kazanırsınız. Diğer platformlarda takipçi bazından ele alınan sayı, Facebook’ta beğeni olarak gözüküyor. Yani sayfanızı beğenen insanların sayısı ne kadar çok olursa o kadar iyi olacaktır.

 

Facebook’tan Para Kazanmanın Yolları Neler?

facebooktan nasıl para kazanılırBu platformda da beğeni sayınızı artırdıktan sonra reklam alıp para kazanacaksınız. Firmalar sizlere ücret karşılığı onlara ait ürünlerin paylaşımını isteyecekler. Sayfanın beğenisi ne kadar çok olursa, reklam gelme ihtimali bu oranda artış gösterecektir. Bu sebeple reklam almaktan önce, sayfanızın beğenisini artırmaya yönelik çalışmalar mantıklı olacak. Zaten ardından reklamlar yavaş yavaş gelmeye başlayacak.

Açtığınız sayfa burada çok önemlidir. Açmadan önce nasıl bir sayfa açsam diye iyi düşünmelisiniz. İnsanları iyi analiz etmelisiniz. İnsanlar nelerden hoşlanıyor? Sorusunu araştırmalı, cevapları incelemeli ve bir fikir edinmelisiniz. Bunun yanı sıra da Facebook’ta güncel şekilde paylaşım yapmanız gerekiyor. Paylaşım yaparak zaman içerisinde takipçi sayınız artacaktır.

Para kazanılabilecek yöntemler:

 1. Site açıp, hit çekmek
 2. Youtube hesabı açıp, izlenme arttırmak
 3. Sayfaya reklam almak
 4. Sayfa yöneticiliği yapmak
 5. Grup kurmak

Yukarıda söz ettiğim para kazanma yöntemlerini detaylı şekilde açıklıyoruz.

 

1- Site Açıp Ziyaretçi Çekerek Para Kazanmak

facebooktan para kazanmak

Site açıp, yazdığınız yazıları Facebook sayfanızda paylaşarak para kazanabilirsiniz. Hem de sitenizdeki içerikler zamanla Google’de üst sıralarda çıkarak daha fazla para kazanma imkanınız olabilir. Örneğin ben bu yazdığım yazıyı Facebook sayfamda paylaştım. Oradan ziyaretçi alarak geliri arttırmış oluyorum.

Not: Organik olarak gelen ziyaretçilerin tıklama başına kazandırdığı ücret daha fazladır. Google organik ziyaretçiye daha fazla değer vermektedir. Örneğin organik ziyaretçinin tıklaması ile 1 TL kazanacaksanız, Facebook’tan gelen ziyaretçinin tıklaması ile 50, 60 kuruş civarında kazanırsınız.

Organik ziyaretçi: Google araması sonucunda sitenize ulaşan ziyaretçidir.

Bunun için öncesinde internet sitesi açtırmanız gerekiyor. İzlemeniz gereken adımlar:

 • Hangi kategoride site açacağımıza karar vermeliyiz.
 • İnternet sitesini açtırmalıyız.
 • Siteye Adsense reklamları yerleştirmeliyiz.
 • Siteye içerik girmeliyiz.
 • Girdiğimiz içerikleri Facebook sayfamızda paylaşmalıyız

Bazı insanlar beğenisi çok olan Facebook sayfalarını satın alıyor ve internet sitesi açarak yazdığı yazıları Facebook sayfasında paylaşıyor. Bu şekilde para kazanıyor. Örneğin ben de bu yazımı Facebook sayfasında paylaşıyorum. Bu şekilde gün içerisinde Facebook’tan hit almış oluyorum. Hit, ziyaretçi demektir.

Bir site açtığınızda ve içerik girmeye başladığınız da bu içerik hemen Google’de yükselmez. Yükselmesi için içeriğin çok kaliteli olması ve sitenin SEO kurallarına uygun olması gerekiyor. Bazı insanlar bu tarz işlemlerle uğraşmamak adına beğenisi çok olan bir Facebook sayfası satın alıyor. Örneğin 200, 300 binlik bir sayfada ilgi çekici içerik paylaşarak günlük bin, 2 bin ziyaretçi çekilebilir. 2 bin ziyaretçi girse ve bunlardan 200’ü reklamlara tıklasa ortalama 100 TL civarında bir gelir sağlanabilir.

İlginizi çekebilir: İnternet Sitesi İle Para Kazanmak

 

Youtube Hesabı Açıp Ziyaretçi Çekerek Para Kazanmak

youtubede paylaşarak para kazanmak

Yukarıda söz ettiğim yönteme benzer bir yöntemdir. Youtube’den para kazanmak için abonenizin olması gerekiyor. Facebook’tan hit çekecek olsanız da, abone sayınız bin olmadan Youtube ücret yatırmıyor. İlk hedefimiz abone sayısını bin yapmak olmalıdır. İnternette Youtube aboneleri satanlar bulunuyor fakat iyice araştırmanızı öneririm. Dolandırıcılara paralarınızı kaptırmayın.

 • Youtube’da hesap açıyoruz.
 • Açtığımız hesaba özgün videolar ekliyoruz.
 • Eklediğimiz videoları Facebook sayfasında paylaşıyoruz.

Burada reklamlara tıklama gibi bir olay olmuyor. İzlenme sayısı ile alacağınız ücret belirleniyor. İzlenme sayısını doğal yollardan hem de sosyal medya paylaşımlarından elde edebilirsiniz. Youtube’ye nasıl kayıt olunur ve nasıl hesap açılır gibi detayları ”Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?” adlı makalemizde anlattık.

 

Dikkat etmeniz gerekenler

Özgün içerik: Mutlaka özgün içerik girmelisiniz. Eğer başkalarının videolarını alıp paylaşırsanız, sizin videonuzun izlenmesi 1 milyon dahi olsa, telif yersiniz ve videonun sahibine o para gider. Bu nedenle özgün videolar üretmelisiniz. Telefonunuzla veya kameranızla videolar çekebilirsiniz.

 

Adsense’ye kaydolmak: Paranız Adsense üzerinden yatacaktır. ”Youtube’dan para kazanmak adlı makalemde Adsense’ye nasıl kayıt olabileceğinizi anlattım. Dikkatlice söylediğim adımları uygulayarak kayıt olabilirsiniz.

İnsanlar beğenisi çok olan sayfaları satın alıp Youtube’deki videolarının izlenmelerini arttırıyorlar. Sizlerde beğenisi çok olan bir Facebook sayfası oluşturduktan sonra bu tarz paylaşımlar yapabilirsiniz.

 

Sayfaya Reklam Alarak Para Kazanmak

faceden para kazanmak

En çok kullanılan para kazanma yöntemlerinden birisidir. Bunun için yine bir sayfa satın alabilirsiniz veya sıfırdan bir sayfa oluşturarak güncel paylaşımlar ile sayfa beğeninizi arttırmaya çalışabilirsiniz. Örneğin yukarıda görselde gördüğünüz bir sayfa komik paylaşımlar yapan bir sayfadır. Gördüğünüz gibi reklam yapmış. Bu reklam sayesinde de belirli bir ücret almıştır.

Sayfanızın beğenisini nasıl arttırabileceğinize dair ipuçları sizlerle.

 

Facebook’ta Beğeninizi Artırmanız İçin Tavsiyeler

 • Güncel şekilde paylaşımlar yapmaya devam edin. Sakın aksatmayın. Aksatırsanız takipçileriniz bu işe pek ilgi duymadığınızı düşünebilir ve sizleri beğenmekten vazgeçebilir.
 • Paylaşımlarınız sayfanızın kategorisiyle uyumlu olsun. Çok fazla kategori dışına çıkan paylaşımlarda bulunmayın.
 • Siyasete karışmayın, siyasi paylaşımlar illa ki takipçinizin azalmasına neden olacaktır. Herkes aynı partiyi tutmayacağı için, sizlerin görüşünde olmayanlar sizleri takipten vazgeçecektir.
 • +18 gibi, insanların ilgisini çekmeyecek, halk diliyle ayıp denilen paylaşımlardan uzak durun.
 • Paylaşımlarınız hem görsel hemde video şeklinde olabilir.
 • Mümkün olabildiğince takipçilerinize cevap vermeye çalışın.
 • Diğer sayfaları takip ederek onların neler paylaştığını, nasıl bir yol izlediğine bakın. Sakın direkt onlardaki içerikleri paylaşmayın. Her zaman özgün olun. Başkalarının yaptıklarının aynısını yaparak öne çıkamazsınız.
 • Sayfanızın tanıtımlarını diğer sosyal platformlarda da yapın. İnstagram, Twitter ve Youtube gibi diğer sosyal platformlarda da kendi reklamınızı yapmanız mümkün olacaktır.

Beğeniyi arttırdıktan sonra şirketler veya firmalar sizlere reklamlarını paylaşmaları adına mesaj atacaklardır. Hem beğeniyi arttırdıktan sonra isterseniz Youtube hesabı ve internet sitesi açarak bu alanlarda içerik girip, Facebook sayfanızda da paylaşabilirsiniz. Bu sayede farklı farklı gelirler oluşturma imkanınız olacaktır.

Önemli: Hangi kategoride sayfa açacağınız çok önemli. İnsanların ilgisini çekmeyi başarabilmeniz gerekiyor. Bu yüzden iyi analiz yapan bir kişiliğe sahip olmak gerekiyor. Bunun yanı sıra yine özgün içerik çok önemli. Fakat internette dönen komik videoları veya görselleri bu platformda paylaşabilirsiniz ve sorun olmaz. Eğer telif içeren bir görüntü olursa zaten sizlere sahibi ulaşacaktır ve kaldırmanızı rica edecektir.

 

Sayfa Yöneticiliği Yaparak Para Kazanmak

sayfa yöneticiliği yaparak para kazanmak

Bu yöntem ise apayrı bir yöntemdir. Sayfa yöneticiliği yaparak para kazanmak mümkün.

 

Sayfa yöneticiliği nedir?

Sayfa yöneticiliği, büyük şirketlerin veya firmaların sosyal medya hesaplarını yönetmektir. Bu hesaplardan şirket ile veya firma ile alakalı paylaşımlarda bulunmak ve gelen mesajlarla ilgilenmektir. Büyük şirketler veya firmalar sosyal medyaya ayıracak vakitleri olmadığından dolayı ücretli şekilde birini iş başına getirirler.

 

Sayfa yöneticisinin görevleri neler?

Sayfa yöneticisi sadece Facebook sayfasını yönetmez. Diğer sosyal medya hesaplarını da yönetmesi gerekir. Şirket veya firma ile alakalı paylaşımlarda bulunur. Örneğin firmanın yakında bir etkinliği olacaksa güncel şekilde o etkinliği hatırlatacak paylaşımlarda bulunur. İnsanların mesajlarına cevap verir. Bu tarz işler sayfa yöneticisinden sorulur.

 

Nasıl sayfa yöneticisi olabilirim?

Etrafınızdaki şirketlerin veya firmaların bu tarz işçi arayıp aramadıklarını öğrenmelisiniz. Aşağıdaki linkte de sosyal medya yöneticisi alımları yayımlanmaktadır. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Facebook’ta Grup Kurarak Para Kazanmak

grup kurarak para kazanmak

Örneğin yukarıda gördüğünüz grup bu şekilde para kazanıyor. Grup açıklamasında ”50 üye ekle reklam yap” açıklaması yapmışlar. Bu sayede grubun üye sayısı artıyor. Grup ise alım satım grubudur. Bu tarzda gruplar oluşturabilirsiniz.

Son dönemlerde popüler para kazanma yöntemlerinden birisi olmuştur. İnsanlar bu platformda kurdukları gruplar sayesinde para kazanıyorlar. Örneğin, bir reklam grubu kuruyorlar ve bu gruba emek harcayarak zaman içerisinde üye sayısını çok arttırıyorlar. Grupta reklam paylaşımı adına insanların aylık olarak ücret vermeleri gerekiyor ve gruba üye eklemeleri gerekiyor. Bu sayede ya para kazanılıyor ya da grubun üye sayısı artıyor.

Hazırda bulunan ve ücretli şekilde satılan çok takipçili bir grup satın alabilir ve işi devam ettirebilirsiniz. Para veremem diyorsanız sıfırdan oluşturup üye sayısını arttırmanız gerekiyor.

 

Üye sayısı nasıl arttırılır?

 • Güncel paylaşımlar,
 • Üye getir paylaşım yap mantığı (Üye olanlar paylaşım yapabilmek adına en az 20 üye eklesin)

Facebook, grup oluşturmanın nasıl olduğunu burada detaylı şekilde anlatmış durumdadır.

 

Facebook Sayfası Nasıl Açılır?

 

İlginizi Çekebilir

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır?

Anket Doldurarak Para Kazanmak

E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Rahmi dedi ki:

  Fesbokta yöneticiyim nasıl para kazanabilirim başka kişilerin vidyosunu paylaşa bilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

DMCA.com Protection Status