2024 | İş Fikirleri

Fizyoterapist Nasıl Olunur? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapist nasıl olunur diye ve bu mesleğin maaşlarını ne kadar diye bir çok vatandaşımız merak etmektedir. Sizlere nasıl bu mesleğe girebileceğinizi ve ne kadar maaş alabileceğinizi anlatacağız.

Ülkemizde hemen hemen tüm hastanelerde ve sağlık kurumlarında bu alandaki personeller görev yapmaktadır. Bu mesleğin önü oldukça açıktır. Bu bölümden mezun olanların iş bulma ihtimalleri yüksek olmaktadır.

 

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

fizyoterapist nasıl olunur

Fizyoterapist olmak için izlemeniz gereken bazı yollar bulunuyor. Öncelikle üniversitelerin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 4 yıllık bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Üniversite okumadan kimse bu mesleğe giremez.

Bu bölümler ülkemizde çoğu ilde bulunan üniversitelerde bulunmaktadır. Bu bölümün hangi üniversitelerde olduğunu ve lise bittikten sonraki sınavlarda ortalama kaç sıralama ile aldığını öğrenmek için aşağıdaki linki tarayıcınıza kopyalayın.

 • http://www.pervinkaplan.com/meslek-rehberi/fizyoterapi-ve-rehabilitasyon-hangi-universitelerde-var/37/15

 

Okul Süreci Boyunca Alınan Eğitim Nasıl?

fizyoterapist bölümü hakkında bilgiler

Öğrenim süreci boyunca alınan dersler oldukça yoğun olmaktadır. Üniversitelerdeki hocalar sizleri en iyi şekilde mesleğe hazırlamak adına en iyi çalışmaları yapmaya çalışacaklardır ve sizleri zorlayacaklardır.

Bu bölümü sırf üniversite okumak için kimsenin okuma şansı bulunmuyor. İsteyerek bu bölüme gitmeniz gerekmektedir ki sizlere verilecek olan ödevleri yapabilesiniz.

Dersler ağırlıklı olarak fizyoloji, fizik, anotomi gibi alanlarda gerçekleşmektedir. Sadece bunlarla kısıtlı olmuyor. Nöroloji, dahiliye ve ortopediden tutun bir çok alanda bilgi sahibi olmanız için bu alanlarda da bilgiler verilmektedir.

Dersler sadece anlatısal olarak işlenmiyor. Teorik ve uygulamalı olarak eğitimler verilmektedir. Eğitim süreciniz ilerledikçe uygulamaya yönelik dersler daha da artacaktır.

 

Fizyoterapistlerin İş İmkanları Nasıl?

Ülkemizde fizyoterapislere her zaman ihtiyaç olmuştur. Önü açık olarak gösterilen mesleklerdendir.

Üniversitelerden az mezun vermesi ve her hastanede bulunması gereken bir personel olduğundan dolayı, bu meslek tercih edilebilir bir meslektir.

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda sağlık ve tıp alanında en fazla ihtiyaç duyulan mesleklerden birisi olduğu ortaya çıkmıştı. İş bulma imkanınız oldukça yüksek olacaktır.

 

Fizyoterapistler Nerelerde Görev Alır?

fizyoterapist nerede çalışır

Bu meslek bölümünün görev aldığı bazı bölümler bulunmaktadır. En çok görev alınan yerler ise devlet ve özel hastaneler olmaktadır.

 • Özel hastanelerde,
 • Devlet hastanelerinde,
 • Spor kulüplerinde,
 • Kaplıca merkezlerinde,
 • Otellerde,
 • Fizik tedavi merkezlerinde,
 • Ev bakım merkezleri,
 • Huzur evlerinde,
 • Spa alanlarında,
 • Sağlık merkezlerinde,

 

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

fizyoterapist maaşları ne kadar

Çalışılan her kuruma göre alınan maaşlarda da ufak değişiklikler olacaktır. Bu sektörde en fazla parayı kazananlar ise ünlü olan özel hastanelerde görev yapmakta olan personellerdir.

Fakat özel hastanelerde iyi para kazanmak için öncesinde büyük bir tecrübe edinmeniz gerekmektedir. Mezun olur olmaz hiç bir özel hastane yüksek maaşla sizleri çağırmaz.

Devlet hastanelerinde görev yapmakta olan personeller 40.000 TL, 70.000 TL arasında maaş almaktadırlar.

İlerleyen yıllarda özele geçiş yapan personeller ise 100.000 TL, 150.000 TL arasında bir ücret almaktadırlar. Bu ücretlere ulaşabilmek için bu alanda iyice tecrübe edinmek gerekmektedir.

 

Fizyoterapist Olmak İsteyen Birisinde Olması Gereken Özellikler

fizyoterapist bölümü iş imkanları

Her birey doktor olamaz. Doğuştan gelen bazı yönelimlerimiz olmaktadır. Bazı insanlar bazı alanlara ilgi gösterirken diğer insanlar o alana ilgi duymayabilir. Bunun büyük çoğunluğu doğuştan gelen yönelimlerdir. Örneğin herkes iyi top oynayamaz. Hiç top oynama yeteneği olmayan birisine istediğiniz kadar top oynamayı öğretseniz de iyi bir topçu olamaz.

Demek istediğimiz ise bu bölümü okumak isteyen arkadaşlarımız kendilerini öncesinde bir sorguya çekmeliler. Bu bölümü gerçekten istiyor muyum? Bu bölümde gerçekten başarılı olabilir miyim? Diye düşünmekte fayda olacaktır. Bu bölümü okumak isteyenlerde bazı özellikleri bulundurması gerekecektir.

 • Fen bilimine karşı ilgisi ve yeteneği olmalı,
 • Bedensel olarak güçlü olmalı,
 • El becerisine sahip olmalı,
 • Empati kurabilmeli, iletişimi iyi olmalı,
 • Sabırlı ve güler yüzlü olmalı,
 • Matematiğe karşı ilgisi olmalı,

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status