2024 | İş Fikirleri

Gıda Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Gıda mühendisi maaşları ne kadar diye bir çok genç birey merak ediyor. Özellikle üniversite sınavına hazırlanan arkadaşlarımız, meslekleri araştırırken alınan maaşlara da dikkat ediyorlar. Gıda mühendisliğini tercih etmeyi düşünenler de bu meslekten ne kadar para kazanabileceklerini araştırıyorlar.

Üniversitelerin gıda mühendisliği bölümünün tamamlanmasının ardından, mezunlar sınavlara girerek kamu kurumlarına girmeye çalışıyorlar. Eğer sınavlarda başarısız olunursa, özel kurumlarda da iş bulma şansları bulunuyor. Gıda mühendisliğinin maaşları gerek özel olsun gerek kamu kuruluşları olsun her sene zam alıyor ve artıyor.

 

Kamu ve Özel Sektörde Maaşlar Ne Durumda?

Bahsettiğimiz gibi kamu da ve özel sektörde bu arkadaşlarımız iş bulabilmektedirler. Sınavlardan yüksek alan ve başarılı olanlar memur olarak kamuda görev alabilirler. Sabit bir maaşları olacaktır. Fakat özel sektörde sabit bir maaş olmaz. İlk başlangıçta düşük maaşla başlanılsa da ilerleyen zamanlarda aldığı ücretlerde artışlar olacaktır.

Kamu kurumlarında görev alan mühendislerin aldıkları maaşlar 40 bin – 52 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Kıdemlerine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Maaşlar her sene belirli oranda zam almaktadır.

Özel sektörde ise durum karışıktır. Bilirsiniz özel sektörde az para alındığı gibi kendinizi çok geliştirerek, kamu kurumlarından çok daha fazla para kazanma şansınız da bulunuyor. Özel sektörde ise 27 bin TL ile başlayıp 45 bin, 50 bin civarlarına kadar ücret alma şansınız oluyor. Bu sektörde kendinizi geliştirerek alacağınız ücret de artışlar olacaktır. Fakat kamuda görev almakta işinizi garantiye sokmak gibi bir durum olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status