2024 | İş Fikirleri

Makale Yazarak Para Kazanmak: Yazı Yazarak Para Kazanın

Makale yazarak para kazanmak nasıl oluyor? Ne yapmanız gerekiyor detaylı şekilde bu konuyu birlikte inceleyelim, neler yapmanız gerekiyor bakalım. Evde iş araştırmalarının hız kazandığı bu dönemde, güzel bir fikir olan makale yazmanın detaylarını incelemek gerekiyor. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlamak adına bu konuyu ince ayrıntılarına kadar birlikte inceleyelim.

Sizlere tüm içtenliğim ile söylüyorum ki, en garanti para kazanma yollarından birisidir. Diğer türlü evde iş olarak yapılabilecek işler, para kazanmaya geçebilmek adına sizleri biraz uğraştırır. Fakat bu iş öyle değil.

 1. Makale yazarak nasıl para kazanılır?
 2. Ne kadar para kazanılır?
 3. Güzel makale nasıl yazılır?
 4. Makale yazarak para kazandıran siteler hangileri?
 5. İşin inceliği ne?

 

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır? Neler Yapılmalı?
makale yazarak para kazanmak

Öncelikle bu iş üzerinden nasıl para kazanılmaktadır bunu anlatmak istiyorum. Arkadaşlar bildiğiniz üzere İnternet ortamında çok fazla sayfa bulunmaktadır. Küçük sayfalar değil ama büyük sayfalar her gün çok fazla yazı paylaşmaktadırlar.

Bu sayfaların sahipleri bazen yazı yazdırmak için insan tutuyor. Bazıları ise İnternet ortamından yazılarını başkalarına yazdırarak alıyor. İnsan tutanlar daha çok en büyük şirketler, firma haline gelmiş olan şirketler. Bunların bir alt kısmı ise, İnternet ortamından yazılarını yazdırıyorlar. Bilgisayarda yazı yazarak para kazanma işlemi burada devreye giriyor.

İnternet ortamında anlaştığınız bir site sahibi ile artık çalışmaya başlayabilirsiniz. Site sahibinin sizlere söyleyeceği konularda yazılar yazacaksınız. Sadece yazacağınız konuyu değil, kaç kelime olacağına da site sahibi karar vermektedir. Bu şekilde yazılarınızı yazıp, İnternet ortamından sayfa sahiplerine ulaştıracaksınız. Onlarda verdiğiniz kart bilgileri doğrultusunda, bankanıza ücretinizi yatıracaktır.

 

Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

makale yazarak ne kadar para kazanılır

Bizler bir işe başlamadan önce, o işten ne kadar para kazanabileceğimize bakarız. Eğer iyi bir getirisi varsa, verdiğimiz emeğe değeceğinden dolayı bu işe atılırız. Yazı yazma işini ek iş olarak görmekte mantık olacaktır. Özellikle evde boş zamanlarından şikayet eden ev hanımlarına bu ek iş fikrini tavsiye etmekteyiz. Kesin olarak ücretinizi alabileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz bir iştir.

Bu işi yaparak şu kadar para kazanacaksınız demek doğru olmaz. Fakat ortalama bir miktar çıkarmanıza yardımcı olacağız. Bu işte, ücretin hesaplanması 100 kelime başınadır. Site sahipleri, 100 kelimeye ne kadar istiyorsunuz? gibisinden sorular soracaktır. Ortalama derecede bir yazı yazan insan, 100 kelime başına 5 TL- 10 TL arasında bir ücret talep ediyor. Fakat işinizde yeni iseniz, biraz daha düşük ücretle başlamanızı tavsiye ederiz. Eğer çok iyi yazı yazmayı bilmiyorsanız aşağıda nasıl daha iyi bir yazı yazabileceğinizden söz edeceğiz.

Yazılar ortalama 300 kelime olmaktadır. 300 kelime yazıp ortalama 30 TL kazanabilirsiniz. Size bu ücret az geliyor olabilir. Fakat şöyle düşünün. Bu işe alıştıktan sonra 300 kelimelik bir yazıyı yazma süreniz 5 dakika olabilir. Günde 15 yazı yazıp satan insanlar bulunuyor. Fakat bu insanlar kendilerini çok geliştirmişler. Çok hızlı şekilde yazı yazabiliyorlar ve yazdıkları güzel oluyor.

Eliniz alıştıktan sonra 2 3 saat ayırarak günde 10 yazı yazmak mümkün olacaktır. Bazı insanlar 300 kelime değil de 1000 kelimelik bir yazı isteyebiliyor. Sorun yok, bu defa da alacağınız ücret artacaktır. Bir şey fark etmez yani. Mesela sizlere ayda ne kadar kazanabiliriz sorusunun cevabını günde 10 yazı yazdığınızı ele alarak cevaplayacağım. 10 yazı yazıyorsunuz ve bu yazdıklarınız ortalama 300 kelime ise, makale başı 30 TL alırsınız diyelim. Yani günde 300 TL kazanırsınız anlamına geliyor. Aylık bazda ise 9000 TL’ye denk gelmektedir. Ne kadar çok vakit ayırır, o kadar çok yazı yazarsanız aldığınız ücret de doğal olarak artacaktır.

 

Güzel Makale Nasıl Yazılır?

güzel makale nasıl yazılır

Site sahipleriyle anlaşma aşamanızda, site sahibi sizlerden örnek bir yazı isteyebilir. Kendi yazdığınız bir yazıyı ona gönderirsiniz. O da okur ve inceler, yazdığınızı beğenirse sizlerle anlaşma yapar. Bu sebeple yazdıklarınızın güzel olması çok önemlidir. Güzel bir yazı nasıl yazılır madde madde inceleyelim.

Yazılar özgün olmalı: En önemli noktalardan birisi, yazdıklarınızın özgün olmasıdır. Başka sayfalardan veya herhangi bir ortamdan aldığınız yazılar kopya içeriktir. Unutmayın ki sayfa sahipleri yazılarınızın özgün olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilirler. Bu yüzden böyle hilelere girmemek faydalı olacaktır. Özgün içerik üretmek için ne yapmalıyız? Öncesinde sizlere verilen konuyu incelemeniz gerekiyor. Atıyorum sizlere ”Dilekçe nasıl yazılır” diye bir konu verildi. Bu konuyu diğer sayfalardan araştırabilirsiniz. Bunda sorun yok ama araştırdıktan sonra bunu kendinize has yani özgün şekilde yazmalısınız. Bir bilgi hakkında araştırma yaptıktan sonra o bilgiyle ilgili aklınızda özgün cümleler oluşmalıdır.

Sizlere verilen konu başlığı yazılarınızda geçmeli: Bir diğer önemli nokta ise, size verilen konu ile alakalı yazılar yazmalısınız. Yine dilekçe üzerinden örnek verelim. ”Dilekçe nasıl yazılır” diye bir konu aldıysanız ve yazıyorsanız bu kelimeyi mutlaka metninizde geçirin. Fakat alakasız bir biçimde değil. Anlamlı bir biçimde konu içerisinde geçirin. Sırf geçirmek için geçirmeyin. Yazdıklarınızda anlam bütünlüğüne dikkat edin.

Konu dışına çıkmayın: Sizlere verilen konu ne ise o konu hakkında yazın. Atıyorum sizlere 300 kelimelik yazın denildiyse ve sizde bu 300 kelimeyi dolduramıyorsanız konuları başka yere yöneltmeyin. En fazla o konunun alt dallarından ufak şekilde bahsedebilirsiniz.

Yazı içi kurallar (Noktalama işaretleri vs.): Cümleleriniz çok uzun olmamalı. İnsanların pek bilmediği kelimeleri kullanmamalısınız. Herkesin anlayabileceği türden yazılar yazmalısınız. Sade şekilde yazmalısınız. Kullanıcıyı yanıltmayan ve okuduğunu rahat anlamasını sağlayan türden yazmalısınız. Bahsettiğiniz konuyu güzel şekilde açıkladığınızdan da emin olmalısınız. Noktalama işaretlerine dikkat etmelisiniz. Konuları paragrafa gerekirse bir alt başlığa bölmelisiniz. 300 kelimeyi tek bir paragrafta yazmamalısınız. Yazdığınız kelimelerin doğru olmasına dikkat edin. Whatsapp’ta konuştuğunuz gibi yazı yazarsanız kimseler almaz.

Konu çok fazla tekrarlanmamalı: Bu konu Google kuralları adına önemlidir. Bu yüzden yazdığınız yazılarda sizlere verilen konu sürekli tekrarlanmamalıdır. Yazdığınız metin neyle alakalı ise o kelimelerin aşırı geçmemesine dikkat edin.

 

Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler

makale yazarak para kazandıran siteler

Öncelikle bahsetmek isterim ki bu işte en güzel para kazanma yöntemi, anlaşacağınız bir site sahibi olacaktır. Bu konu için en güzel yöntem, İnternet ortamında bulunan bir çok foruma üye olup, yazı yazabileceğinizi belirtmektir. Aşağıda üye olup paylaşıp yapıp makale yazabileceğiniz yerleri sıraladık. Üzerlerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Direkt olarak yazı yazdırıp para kazandıran sitelerde bulunuyor. Google’de araştırma yaparak bu sitelere de ulaşabilirsiniz. Örnek verecek olursak, yazkazan.net bunlara iyi örnektir. Fakat bu site hakkında çok detaylı bilgiyi bilmiyorum. Ayrıntılı şekilde araştırmanızı öneririm.

Sadece bu sayfa değil buna benzer bir çok sayfa bulunuyor. Bu sayfaların adlarını yazarak araştırmalısınız. Ben olsam bu sitelerle uğraşmak yerine yukarıda belirttiğim kısımlara girerek, site sahiplerine makale yazardım. Daha garanti yöntemdir.

 

Makale Yazarak Para Kazanmanın İncelikleri

makale yaz para kazan

Burada önemli olan en önemli olan nokta, yukarıda da bahsettiğimiz gibi gerçekten iyi yazı yazıyor olabilmek. İyi yazı yazabilmenin en güzel yolu ise, yazı yazmaktır. İlk başta çok büyük ücretler beklemeyin. İşe girin çünkü deneyiminiz arttıkça daha iyi yazacaksınız. Yazdıklarınızı daha pahalıya satabileceksiniz. Bunun içinde sabretmeniz ve azimli şekilde çalışmanız gerekiyor.

Zaten birisiyle anlaşma aşamasına geldiğinizde sizlerden örnek bir yazı isteyecektir. Hangi işi yapıyorsanız yapın özenerek yapmalısınız. Bu işe ek iş gözüyle bakıp pek önem vermesem de olur diye düşünmeyin. Yazdıklarınızın güzel olması gerekiyor. İnternetten para kazanma yolları olarak bu işte yapılıyor. Buna benzer işlerin tanıtımlarını yapmaya devam edeceğiz.

Evde makale yazarak nasıl para kazanılır diye sizlere anlatmış bulunuyoruz. Eğer hala aklınıza takılan yerler varsa yorum kısmından bizlere soru olarak sorabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir 

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır?

Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

Anket Doldurarak Para Kazanmak

E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Feride dedi ki:

  Bana yardımcı olur musunuz?

  1. İş Fikirleri dedi ki:

   Merhabalar, zaten ne yapmanız gerektiğini makaleyle detaylı şekilde anlattığımızı düşünüyoruz 🙂

DMCA.com Protection Status