2024 | İş Fikirleri

2024’te Nasıl Polis Olunur? Polis Maaşları Ne Kadar?

Polis nasıl olunur? Polis maaşları ne kadar? Bayanlar nasıl polis olabilir? Gibi aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını sizler için araştırdık. 👮‍♂️👮‍♀️

Evet arkadaşlar çoğu genç kardeşimizin hayali olan mesleklerden biriside Polis olmaktır. Bu meslekte olmak isteyen adaylar ilk olarak lise ve üniversite mezunları olarak iki ayrı başvuru seçeneği ile karşılaşacaklar. Lise mezunu olan adayların mesleğe atılabilmeleri için ilk olarak orta okulun sonunda yapılan YGS sınavına girmeleri gerekmektedir.

Aynı zamanda Polis Akademisi tarafından belirlenecek olan baraj puanını da almaları gerekmektedir. Bu puan 2016 yılı için 270 ile 300 aralığında bir puandı. Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı Polis Meslek Yüksekokulları’na 2024-2025 eğitim ve öğretim yılı için erkek ile kadın olmak üzere toplam ne kadar öğrenci alınacağı hakkında henüz bir bilgi yayınlanmış değil.

 

Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavı Nedir? 👮‍♂️

polis meslek yüksek okulu sınavı nedir

YGS sınavına girip yeterli puanı alan kişiler Polis Meslek Yüksek Okulu sınav başvuru tarihleri başladığı zaman www.pmyo.pa.edu.tr adresine girerek ön başvurusunu yapması gerekmektedir. Ya da PMYO sınavına başvurmak isteyen adaylar, kendilerine en yakın olan Polis Meslek Yüksek Okuluna gidip direkt başvuruda da bulunabilirler. Başvurular Mayıs ayı ile Haziran ayı arasındaki belirlenen günlerde gerçekleşmektedir.

Başvuruda bulunan adaylar mülakat giriş belgelerini alarak, belirlenen tarihte ve saatte başvuru yapmış oldukları okulda mülakat sınavına girerler. Mülakat sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan memur adayı olan kişiler, Temmuz ayında yapılacak olan PMYO’nun giriş sınavına katılma hakkını kazanmış olacaklar.

PMYO Sınavı hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN.

 

Üniversite Mezunu Nasıl Polis Olur? 👮‍♂️

üniversite mezunu nasıl polis olur

✔ Evet arkadaşlar bir çok üniversite mezunu arkadaşımızda bu meslekte olmak istiyor. Gelin beraber üniversite mezunlarının ne yapması gerektiğine bakalım. Üniversite mezunu polis olmak isteyen adaylarda yaş şartını yerine getirebiliyorlar ise PMYO sınavlarına katılabilirler. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki; 4 yıllık üniversite mezunu olan adayların POMEM başvurusu yaparak kısa bir sürede mesleğe girmeleri üniversite mezunu olmayanlara göre daha fazla mümkün olabilmektedir.

✔ Üniversite mezunu adaylar ise KPSS sınavına girerek yeterli puanı alması gerekmektedir. Aynı zamanda yeterli puanı alan adaylar POMEM başvurusu yaparak mülakatı başarılı bir şekilde geçmesi gerekir. Böylece bu meslekte olabilmeleri mümkün olmuş olacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü POMEM sınavlarının hangi tarihlerde yapılacağı ise Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sayfasından adaylara duyurulmaktadır. Memur atamaları ile ilgili diğer haberlerimizi okumak için sitemizi takip edebilirsiniz.

 

Polis Olma Şartları Neler? 👮‍♂️

polis olma şartları neler

Genel olarak aranan bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterleri karşıladığınız zaman yukarıda söz ettiğim şekillerde başvuru yapabilirsiniz. Peki bu kriterler neler?

 • 👮‍♂️Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 👮‍♂️Sabıka kaydı olmaması,
 • 👮‍♂️Herhangi bir şekilde okuldan atılmamak,
 • 👮‍♂️Türkçeyi kusursuz konuşmak,
 • 👮‍♂️Erkekler en az 1.67 boyunca kızlar ise 1.65 boyunca olmalı,
 • 👮‍♂️Herhangi bir suçtan dolayı hakkında savuşturma bulunmaması,
 • 👮‍♂️Tüberküloz, düztaban olmamak,
 • 👮‍♂️Devlet hastanesinden Polis Akademisi öğrencisi olur kaydını içerek sağlık raporuna sahip olmak,
 • 👮‍♂️Sınavların uygulanacağı dönemde 22 yaşından gün almamış olmak,
 • 👮‍♂️Duyu organlarında herhangi bir şekilde kusur bulunmaması,
 • 👮‍♂️Vücut yapısı düzgün her bakımdan sağlam ve fiziki görüntüsünün düzgün olması,

 

Polis Maaşları Ne Kadar? 👮‍♂️

polis maaşları

Bir çoğunun hayalini süsleyen bu mesleğin maaşları da oldukça iyi durumlarda. Hemen hemen her sene belirli oranlarda zamlar da yapılmaktadır. Son zam ile güncel şekilde maaşlar:

 • 👮‍♂️ Baş Komiser için – 45.000 / 48.000 TL
 • 👮‍♂️ Polis Memuru için de – 42.000 / 45.000 TL

 

Bayan Polis Nasıl Olunur? 👮‍♀️

polis nasıl olunur bayan

Kızlar da polis olmaya son dönemlerde oldukça sıcak bakıyorlar. Çoğu kız arkadaşımız polis mesleğine başvurabilmek adına erkeklerden farklı bir şeyler yapmaları gerektiğini düşünüyor. Aslında böyle bir şey yok.

İster kız olun ister erkek olun yukarıda söz ettiğim başvuru şartları ve başvuru şekilleri iki cins içinde aynıdır. Kız arkadaşlarımız da yukarıda söz ettiğim şekillerde başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvuru için aranan şartlar da ”Askerlik yapma” durumu ve ”boy kriteri” durumu hariç diğer başvuru şartları kızlar için de geçerlidir.

Not: Kızlar için boy oranı en az 1.62 cm olması gerek. 👮‍♀️

 

Mülakatta Başarılı Olmanın Yolları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status