2024 | İş Fikirleri

PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

PTT Kargo takibi nasıl yapılır diye merak edenlere, bu yazımızda kargolarının nerede olduklarını nasıl öğreneceklerinden söz edeceğiz. Kargo şirketlerinin en popülerlerinden birisi olarak PTT bilinmektedir. PTT, gün içerisinde binlerce kişi tarafından tercih edilmektedir.

Önceki senelerde firma sadece posta hizmeti veriyordu. Son dönemlerde ise kargo gönderi işine de girdiler. Kargo gönderim fiyatları, diğer şirketlere oranla oldukça düşük seviyelerde olmaktadır. Ülke genelinde en uygun fiyat belirten kargo şirketi olarak bu firmayı gösterebiliriz.

Firma sadece yurtiçi kargo gönderimi ile sınırlı kalmadı ve yurtdışı kargo gönderim sistemini de aktif etti. Kargoların bilgileri ise internet ortamına girildiğinden dolayı, kargo gönderen insanlar kolaylıkla internet üzerinden gönderdikleri ürünlerin hangi aşamada olduklarını öğrenebiliyorlar.

 

PTT Kargo Takibi

Yapmış olduğunuz gönderileri takip etmenin birden fazla yolu bulunuyor. Yapılan gönderiler esnasında sizlere bir barkod numarası verilmektedir. Bu numara sayesinde gönderdiğiniz şeyleri takip edebiliyorsunuz.

Gönderileri barkot numarası ile takip etmek için BURAYA tıklamanız yeterli olacaktır.

Bunun yanı sıra E-Devlet sitesi üzerinden de kargo takibi yapmak için BURAYA tıklamanız yeterli olacaktır.

PTT gönderi takibini, firmanın resmi sitesi üzerinden rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda söz ettiğim ”Buraya” yazısı üzerine tıkladığınızda, sizleri otomatik olarak kargo sorgulama sitesine yönlendirecektir. Ardından sizlere verilmiş olan barkod numaranızı yazmanız gerekecektir. Eğer barkod numaranızı bilmiyorsanız gönderim yaptığınız şubenin telefon numarasını internetten bulup, barkod numaranızı unuttuğunuzu belirtebilirsiniz.

Barkod numaranızı yazdıktan sonra ”Gönderi Takibi” yazısına tıklamanız yeterli olacaktır. Ardından ekranınızda bir sayfa açılacak ve ürünlerinizin hangi aşamada olduğunu öğrenebileceksiniz. Ürünlerin hangi şubelere uğradığını, saat kaçta hangi şubede olduğunu ve şubede hangi ismin ürünün teslim aldığını öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra ürününüz teslim edildiyse, teslim saatini, teslim alan kişiyi ve teslim alınan yeri öğrenebilirsiniz.

E-Devlet sistemi ile bakmak isteyenler ise yukarıda ”E-Devlet’ten bakmak isteyenler buraya tıklasın” tarzında bir yazı belirtmiştim. Dediğim yere tıkladığınız zaman, E-Devlet’in kargo sorulama kısmı ekranınızda açılacaktır. Fakat E-Devlet girişinizi yapmanız gerekiyor. Eğer E-Devlet giriş bilgilerinizi bilmiyorsanız veya unuttuysanız BURAYA tıklayarak iki dakika içerisinde yeni şifre alabilirsiniz. Ardından yine barkod numarası ve güvenlik numarasını girerek, kargonuz hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

PTT Kargo İletişim

Kargo gönderimi yaptıktan sonra yetkili kişiler sizlere bir kağıt verirler ve bu kağıt içerisinde barkod numarası gibi önemli bilgiler bulunur. Bunun yanı sıra ürününüz ile alakalı bilgiler de bu kağıtta bulunur. Eğer bu kağıdı kaybederseniz ve barkod numarasını unutursanız, kargonuzu takip edemezsiniz.

Böyle bir durum ile karşılaşırsanız, PTT’in destek kısmına ulaşabilir ve yardım isteyebilirsiniz. Barkod numaranızı kaybettiğinizi belirttiğiniz zaman sizlere yardımcı olacaklardır. Sadece barkod numarası için değil diğer istekleriniz için de çağrı merkezine ulaşabilirsiniz.

PTT çağrı merkezine ulaşmak için: 444 1 788

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status