2024 | İş Fikirleri

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler neler diye merak ediyorsanız, ülkemizde en iyi kazandıran meslekleri sizler için araştırdık. Bu tarz konuları daha çok üniversite sınavına hazırlanan gençler merak ediyorlar. Çünkü o alanlara yönelik bölümleri okumak istiyorlar ki en doğal haklarıdır bu.

Biz de ülkemizde iyi para kazanılan mesleklerin neler olduğunu sizlere sunmak için araştırdık. Hiç beklemediğiniz bazı meslekler ve adını belki de hiç duymadığınız meslekleri görebilirsiniz. Bizim bilmediğimiz bir çok meslek alanı bulunuyor.

 

Türkiye’de En Fazla Para Kazandıran Meslekler

Şunu da unutmamak gerekir ki hangi meslek olursa olsun işinizde en iyilerden olabilirseniz mutlaka iyi para kazanırsınız. En çok para kazandıran meslekler Türkiye’de nelermiş gelin göz atalım.

 

1- Yazılımcılar

yazılımcı

Sadece ülkemizde değil dünya çapında artık her sektörün dijital platforma kaymasıyla birlikte yazılımcılara olan talep çok arttı. İyi bir yazılımcı çok büyük miktarlarda iş teklifleri alabiliyor. Gelecekte de bu meslek popülerliğini koruyacaktır. İyi bir yazılımcının yıllık ortalama geliri +200 bin TL olmaktadır.

 

2- Avukatlar

avukat

Avukatların kazandıkları paraların haddi hesabı olmayabiliyor. Hele de işinizde tecrübe edindikten sonra çok fazla para kazanabilirsiniz desek doğru olur. Avukatlar bazen davalar başına %15, %20 gibi miktarlarda kar payı isteyebiliyor. Düşünsenize 2 milyonluk bir dava olsa direkt 300, 400 bin TL’sini kendileri alıyorlar. Tabi bu oranlarda kar payı istemek için ve böyle büyük davaların size gelmesi için işinizde iyi olmalı ve tecrübeli olmanız gerekiyor. Bu da yıllar içerisinde elde edilebilecek bir şey.

 

3- Mühendisler

mühendis

Hangi alanda mühendis olursanız olun ve işinizde eğer iyiyseniz mutlaka iyi para kazanırsınız. Artık her sektörün hemen hemen mühendisi oluşmuş durumda. Üniversitelerin gerekli alanlarından mezun olduktan sonra alanınızdaki sektöre giriş yapabilirsiniz. Tecrübe edindikçe şirketlerden alacağınız teklifler de artacaktır.

 

4- Milletvekilleri

milletvekili

Şuanda aylık maaşları 100 bin TL olan bir meslekten söz ediyoruz. Şahsi fikrimce pekte yorulduklarını düşünmüyorum. Çoğu zaman tatilde oluyorlar ve hatta haberleri izliyorsanız meclisten görüntüler gösterildiğinde çoğu sandalyelerin boş olduğunu göreceksiniz. Çoğu zaman meclise bile gelmiyorlar. Maalesef bu durum çok içleracısı bir durum olsa da yapabilecek bir şey yok. Eğer milletvekili olabilirseniz basit yoldan para kazanma şansını elde edebilirsiniz.

 

5- Müteahhit

müteahhit

Bir diğer olması çok kolay bir meslek ve kazancı aşırı yüksek olan bir meslek. Meslek demek doğru mudur orası ayrı bir tartışma konusu diyebiliriz. Üniversite okumadan olunabilecek bir şey. Tek gerekli olan biraz araştırma yapmak ve sermayeye sahip olmak. Alacağınız topraklara yapacağınız inşaatlar ile harcadığınız paranın satış sonrası 2, 3 katını kazabileceğiniz bir iş. Etrafınızda hiç durumu kötü olan bir müteahhit gördünüz mü? Görebileceğinizi sanmıyorum.

 

6- Pilot

pilot

Pilot olması oldukça zor bir durum. Üniversitelerin gerekli bölümünden mezun olmanız ve bir çok kursta başarı göstermeniz gerekiyor. Ardından da bazı sınavlara tabii tutuluyorsunuz. Fakat pilot olduktan sonra her şey çok güzel oluyor. Pilot olana kadar biraz zor bir hayat yaşasanız da sonrasında sefasını sürebilirsiniz. İyi bir pilot en kötü 100, 130 bin TL almaktadır.

Mutlaka oku: Nasıl Pilot Olunur?

 

7- Doktor

doktor

Pilotluk gibi bir diğer meslekte doktorluktur. Doktor olmak için de üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olmanız şart. Ardından gireceğiniz sınavlarda başarı göstermeniz gerek. Ardından ise tecrübe ile doktorluk derecelerinizi yükseltip oldukça yüksek maaşlar alabilirsiniz. Özel sektörde alanında iyi bir doktor aylık 70, 90 bin TL almaktadır.

 

8- Profesörler

profesör

Üniversitelerde veya başka yerlerde görev yapmakta olan profesörlerin maaşları oldukça yüksek. Üniversitelerde görev yapmakta olan profesörler en kötü 50 bin TL maaş almaktadırlar. Alanlarında tanınan ve özel üniversitelerde görev yapanlar ise 70, 100 bin TL’ye varan maaşlar alabilmektedirler. Profesör olmak için bir çok kademeyi geçmek gerekiyor.

 

9- Cafe Sahipleri

cafe

Ticarette para var sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. İyi bir cafenin sahibinin geliri de iyi olacaktır. Sabit bir gelir söylemek doğru olmaz fakat yeri iyi olan ve müşteri sayısı iyi olan bir cafenin aylık sahibine bırakacağı gelir en kötü 50, 100 bin TL olacaktır.

Mutlaka oku: Cafe Nasıl Açılır?

 

10- Petrol Uzmanları

petrol uzmanı

Ülkemizdeki araç sayısının çok hızlı artması ülkemizdeki petrol ofisi sayısının da artmasına neden oldu. Petrol ofislerinin artması ile birlikte de petrol uzmanlarına ihtiyaç arttı. Böylelikle petrol uzmanları aranmakta olan uzmanlar listesine girdiler, verilen teklifler de artmış oldu.

 

11- Mağazacılık

mağazacılık

Mağaza açmakta mantıklı fikirlerin başında geliyor. Mağazaların sahipleri oldukça iyi gelire sahipler fakat burada önemli olan ne üzerine bir mağaza açacağınızdır. Her alanda açılacak mağaza iyi para kazandırır diye bir şey yok. Mobilya, giyim ve dekorasyon tarzı mağazalar iyi para kazandırabilir.

 

12- Giyim Sektörü

giyim

İnsanlar son dönemlerde giyimlerine oldukça dikkat etmeye başladılar. İnstagramda bir çok giyim satış yerlerinin takipçi sayıları fırladı gitti. Günlük satış miktarları da oldukça arttı. Sizler de bu sektöre giriş yapabilirsiniz. Giyim imalat eden yerlerle anlaşıp 50 TL’ye alıyorsanız kendi sitenizde veya instagram hesabınızda 100, 120 TL’ye koyarak satışlar ile gelir elde edebilirsiniz.

 

İlgini Çekebilir!

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status