2024 | İş Fikirleri

2024’te Yurtdışına İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Yurtdışına işçi olarak nasıl gidebilirim diye düşünmekte olan arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız. Diğer ülkelerde iş bulabilmek ve bu ülkelerde çalışmak için neler gerekiyor birlikte göz atacağız.

Yeni bir ülke yeni bir hayat başlangıcı olabilir. Eğer ülkemizde bulunduğunuz pozisyondan memnun değilseniz, diğer ülkelerde iş bularak oralarda yaşama imkanını değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Diğer ülkeler arasında da ayrım yapmak gerekiyor. Her ülkede iş bulmanız kolay olmayacak.

 

Yurtdışına İşçi Olarak Gitmek İçin Bilmeniz Gereken 9 Madde

   1. Yurtdışı Bize Ne Katar?

yurtdışında çalışmanın faydaları

Yurtdışında çalışmak bizlere çok fazla şey katacaktır. Sadece iş bulamayanlar mı yurtdışını tercih ediyor sanıyorsunuz? Tabi ki de hayır. İnsanlar tecrübe edinmek ve bulunduğu iş pozisyonlarını bir üst seviyelere taşımak için de diğer ülkeleri tercih ediyorlar.

Diğer ülkelerde çalışmanın bir çok faydası oluyor. En büyük faydalardan birisi ise yabancı dilinizde olan gelişimdir. Bildiğiniz üzere ülkemizde artık bir çok iş için aranan şartların en başında dil bilmek geliyor. Hatta iyi derecede bir dil bilgisine sahip olursanız, diğer adaylardan bir iki adım daha öne geçmiş oluyorsunuz.

Diğer kültürleri tanıma fırsatınız olacak. Bu da ekstra bir durumdur. Diğer kültürler hakkında fikir sahibi olacaksınız. Başka ülkelerde yaşamlar nasıl oluyor bunun bilincine varma şansınız olacak.

 

   2. Yurtdışında Nasıl İş Bulabiliriz?

yurtdışında nasıl iş bulunur

Eğer kariyerinizi geliştirmek ve ileri taşımak istiyorsanız bulunduğunuz şirketin yurtdışı iş imkanı gibi oluşturduğu projeler var mı onları takip etmelisiniz. Eğer öyle bir şey varsa iyice araştırmalısınız. Başvurular için neler gerekiyor her şeyi öğrenip o yönde adımlar atmalısınız.

Fakat bir işe sahip değil ve iş arıyorsanız ayrı bir yol izlemelisiniz. Öncelikle sayfamızda bazı ülkelerde nasıl çalışabileceğinizi anlattığımız makalelerin bulunduğunu belirtelim. Yurtdışı iş ilanları kategorisine girerek, bazı ülkelerdeki iş imkanları ve iş ilanlarına nasıl ulaşabilir söz etmiştik.

Ülkemize ait bir çok firma diğer ülkelerde faaliyetlerine devam ediyor. Fakat her sene bu firmaların faaliyet gösterdiği ülkelerde değişiklik olabiliyor. Bu nedenle bu firmaların hareketlerini güncel şekilde takip etmeliyiz.

Öncesinde ise hangi ülkede çalışmak istiyoruz buna karar vermelisiniz. Her ülkede iş bulma imkanınız aynı olmayacak. Gelişmişlik seviyeleri yüksek olan ülkelerde iş bulmanız daha kolayken, ülkemiz adına çalışan firmaların hangi ülkelerde faaliyet gösterdiklerini göz önünde bulundurarak karar vermek mantıklı olur. Yani demek istediğim bir ülkede çalışmak istiyorsunuz ama o ülkede faaliyet gösteren bir firmamız yoksa, orada çalışmak isteseniz ne olur istemeseniz ne olur? Bu nedenle mantıklı kararlar vermeli ve mantıklı düşünmelisiniz.

Şimdi bu firmalardan söz edeceğiz fakat bunun öncesinde diğer yöntemlere bir bakalım. Ülkemiz adına faaliyet gösteren firmaların dışında o ülke içerisindeki yayımlanan ilanlardan da faydalanabilirsiniz. Nasıl ülkemizin içerisinde yayımlanan ve her kitleye hitap eden ilanlar varsa, her ülkede buna benzer ilanlar var. Fakat buralarda çalışmak için çalışma iznini ve vize işlemlerini tamamlamanız gerekiyor ve ayriyeten o ülkenin dilini bilmeniz şart.

Yabancı ülkelerin kendi içlerindeki ilanlara ulaşabilmeniz için ise yapmanız gereken durum basit. Fakat yanınızda o ülkenin dilini bilen insanlar gerekiyor. Her ülkede kendi ülke içerisindeki ilanları paylaşan sayfalar bulunuyor. Nasıl bizde kariyer siteleri varsa onlarda da buna benzer siteler bulunuyor.

Basit bir yöntem ile bu ilanlara nasıl ulaşabileceksiniz değinelim. Örneğin Amerika ülkesinin içerisindeki ilanlara bakmak istiyorsunuz. Bunun için Google’a ”Amerika jobs” yazmanız yeterli olacak. Bu şekilde yabancı sayfalara ulaşabilecek ve ilanlara göz atabileceksiniz. Fakat dediğim gibi bu ilanlardan faydalanmak için çok iyi dil biliyor olmanız gerekiyor.

Ülkemiz adına faaliyetlerini sürdüren firmalar aracılığı ile gitmek tabi ki de daha kolay. Şimdi gelin bu firmalar hakkında bilgilere bakalım.

 

   3. Yurtdışında Faaliyet Gösteren Firmalarımız Hangileri

yurtdışındaki türk firmaları

Yukarıda söz ettik peki bu firmalar hangileri? Hangi ülkelerde faaliyet gösteriyorlar? İlanlarına nereden ulaşabiliriz? Gibi soruların aklınıza takıldığını biliyoruz. Birlikte bu sorulara cevap bulalım.

A) Enka Holding

Kuruluşu çok eskilere dayanan bu şirket yıllardan beri yurtdışında değişik ülkelerde faaliyetlerine devam ediyor. Özellikle inşaat sektöründe bir çok ülkede çalışmaları bulunuyor. Sadece inşaat ile kalmayıp bunun yanında enerji, altyapı ve gayrimenkul gibi alanlarda da faaliyet göstermektedir.

Dış ülkelerde yaptığı faaliyetlerde ülkemizden bir çok işçi temini yapmaktadır. İşçilerin konaklama ve çalışma izni gibi sorunları kendileri hallediyor. Enka Holding işçi alımı yapacağı zaman kariyer siteleri üzerinden ilanlarını paylaşmaktadır. İlanlar sürekli olarak güncelleniyor bu nedenle zaman içerisinde tekrar tekrar bakmakta fayda olacaktır. Aşağıdaki linki tarayıcınıza kopyalayarak ilanlardan faydalanabilirsiniz.

 • https://www.kariyer.net/firma-profil/enka-insaat-ve-sanayi-a-s-5750-30633

B) Gama Holding

Bir diğer yurtdışında faaliyet gösteren firmamız ise Gama Holding şirketidir. 2003 yılında Holding olan şirket çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Son dönemlerin en hızlı büyüyen ve en fazla kazanan şirketlerinden birisi.

Bahreyn, Suudi Arabistan, Irak, Cezayir, Rusya ve Afrika ülkeleri gibi çok geniş bir alanda faaliyetlerini devam ettiriyor. Gama Holding’de diğer holdingler gibi işçi alımı yapacağı zaman İnternet ortamından insanlara duyuruyor. Aşağıdaki linki tarayıcınıza kopyalayıp ilanlara bakabilirsiniz. Bu linkte de ilanlar güncelleniyor bu nedenle zaman zaman tekrar bakmalısınız.

 • https://www.gama.com.tr/tr/gama-holding/insan-kaynaklari/103

C) Rönesans Holding

24 farklı ülkede faaliyetlerine devam etmekte olan bir firmadan söz ediyoruz. Holdinge bağlı olarak 56 bin kişi çalışmaktadır. Bir çok alışveriş merkezleri, oteller ve sanayi tesislerinin yapım aşamalarında bu firmaya görev verilmektedir. Bu nedenle bünyesinde her zaman çok sayıda işçi bulunduruyor. Sürekli olarak işçi alımı yapıyor.

Türkmenistan, Kazakistan, Cezayir, Avusturya, Hollanda, Belçika, Japonya, Katar, Libya, Finlandiya, İsviçre ve devamında bir çok ülkede çalışmaları olmaktadır. Aşağıdaki link üzerinden ilanlarına bakabilirsiniz. Linki tarayıcınıza kopyalamanız yeterli olacaktır.

 • https://www.kariyer.net/firma-profil/ronesans-holding-6626-31507

 

   4. Yurtdışında Çalışmak İçin Bir Yeteneğimizin Olması Gerekiyor mu?

yurtdışında çalışmak için yetenek şart mı

Ekstra bir özelliğiniz olması gerekmiyor. Fakat alanınızda uzman ve üst rütbede bir çalışan biriyseniz iş bulma imkanınız diğer işçilere göre daha fazla olacaktır. Vasıflı olarak işçi alımlarının daha fazla gerçekleştiği bir gerçektir. Örneğin yıl içerisinde bir çok inşaat firması mühendis alımları yapmaktadır. Bu mühendisler güzel ücretler karşılığında çalışıyor.

Vasıfsız olarak da iş bulabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz firmalar yıl içerisinde vasıflı ve vasıfsız şekilde işçi alımları yapıyor.

 

   5. Çalışma İzni ve Vize İşlemlerini Kim Yapıyor?

vize veya çalışma izni çıkarması zor mu

Öncelikle her ülke için vize ve çalışma işlemlerini ayarlama yöntemleri farklılık gösteriyor. Bazı ülkelere vizesiz girildiği gibi bazı ülkeler vizeli dahi çok zor ülkesine alıyor. Bunu hangi ülke adına iş başvurusu yapacaksanız o yönde araştırmanız doğru olacaktır.

Eğer bir firma aracılığı ile gidecekseniz çoğunlukla bu işlemleri firma hallediyor. Siz bu işlerle uğraşmıyorsunuz ama bireysel olarak gitmek istiyorsanız bu işlemleri şahsen halletmeniz gerekecektir.

Mutlaka okuyun: Vize Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Neler?

Mutlaka okuyun: Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

 

   6. Yurtdışında Ne Kadar Para Kazanırız?

yurtdışında ne kadar para kazanılır

Bunun içinde net bir miktar söylemek mümkün olmaz. Çalışacağınız pozisyona ve hangi firma adına gittiğinize, vasıflı mı vasıfsız olarak mı çalıştığınıza göre alacağınız ücretlerde de değişmeler olacaktır. Örneğin iş alanında uzman kişiler tabi ki daha yüksek ücret alacaktır. Ayriyeten zengin ülkelerde çalışma fırsatı bulursanız ülkenin genel durumu iyi olduğundan dolayı alınan maaşlarda da farklılık olacaktır.

Ülkemiz adına bir firma ile gittiğiniz zaman ücretlerinizi TL bazında alırsınız. Bu pek değişiklik yaratmaz ama bireysel olarak gittiğiniz zaman o ülkenin para birimini alırsınız. Atıyorum dolar bazında maaş alırsanız ülkemizde doların yüksek olmasından dolayı bizim ülkeye oranla çok daha yüksek para kazanmış olursunuz.

 

   7. İngilizce Bilmeden Yurtdışında İş Bulamaz mıyız?

yurtdışına dil bilmeden gidilmez mi

Şu bir gerçek ki İngilizce bilen insan bilmeyen insana oranla yurtdışında iş bulma imkanı çok daha yüksektir. Şöyle bir durum da var. Eğer ülkemiz adına çalışan firmalarla gitmek istiyorsanız bu firmalarımız çoğu zaman dil bilgisi aramıyor. Üst rütbeli işçi alımları olduğunda mesela mühendis gibi alımlarda ise bazı durumlarda dil bilgisi de isteniyor.

Bireysel olarak gidip iş bulmak istiyorsak dil bilmeden iş bulmanız neredeyse imkansız. Ufacık bir ihtimal var oda, eğer bir Türk çalışanı bulabilirseniz ve Türk bir firmada çalışırsanız belki onlar sizi işe alabilir. Diğer türlü imkansız diyebiliriz. Çünkü dil bilmeden insanlarla nasıl anlaşacaksınız? Nasıl irtibat kuracaksınız? Yurtdışına işçi götüren firmalar bu özelliği pek aramıyor ama bireysel başvuru alanlar bu özelliği aramaktadır.

 

   8. Ne Kadar Süre Çalıştırılıyoruz?

yurtdışında ne kadar kalınır

Eğer ülkemiz adına bir firma ile gidecekseniz firma zaten sizlere iş bilgilerini verecektir. Her firmanın çalışma süreleri farklıdır. Gün içerisinde sabah 8 akşam 6 gibi bir zamanda çalışırsınız. İş bitiminde ise ülkemize dönersiniz. Dış ülkeye gitme ve ülkeden geri gelmenin tüm masraflarını firmalar karşılıyor.

İş bitimi ne kadar sürer bunu bilemeyiz. Bazı işler 2 ay bazı işler 6 ay bazı işler 1 yıl sürebiliyor. Bunun için net bir süre vermek mümkün değil.

 

   9. Daha Önce Yurtdışına Gitmedim. Zorluk Çeker miyim?

yurtdışına alışması zor mu

Eğer bireysel olarak gidecekseniz alışma süreciniz olacaktır. İlk defa farklı bir ülkeye gidiyorsunuz o ülkenin giyiminden tutun kıyafetlerine kadar her şeyinde değişiklikler olabilir. Kültür farklılığı dediğimiz bir durum olacaktır. Alışmanız için biraz zaman gerekebilir. Fakat korkacak bir şey yok. Zaman içerisinde o kültüre ayak uydurursunuz.

Gitmeden önce kalacak yer gibi şeyleri de düşünmüş olmanız gerekiyor. İnsanlarla iletişim kurabilmeniz adına dil bilmeniz gerekiyor. Yeme içme işlemlerinizi nasıl tamamlayacağınızı ve bunun yanında bunları yapabilmek için yeterli derecede paranız var mı bunu da bilmeniz gerekiyor.

Firma aracılığı ile gidiyorsanız hiç korkmanıza gerek yok. Çoğu işlemleri zaten firma ayarlıyor. Yeme içme ve barınma işlemleriniz firmaya ait. Yurtdışına gitmek isteyenlere yardımcı olmaya devam edeceğiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Muhammet Akbaş dedi ki:

  Yurt dışında çalışma istiyorum firma olsun olursa

  1. Ali sarıcicek dedi ki:

   Gidebildin mi gercekten

   1. Huseyin dedi ki:

    Bende merak ettim gidebildinmi

    1. Run dedi ki:

     Ben daha çok merak ettim gidebildin mi xd

     1. Atakan dedi ki:

      Ben aşırı fazla merak ettim gidebildin mi?

    2. Mehmet tunuğ dedi ki:

     Gaz altı kaynakçisı ve demir montaj ustasıyım yurt dışında çalışmak istiyorum…

 2. Ufuk dedi ki:

  Ben duvar ustasıyım yurtdisinda çalışmaya ihtiyacım var

 3. Damla Demir dedi ki:

  Bende yurt dışında çalışmak istiyorum asciyim dil bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. tolkun dedi ki:

  ben yabanccıym yurt dışına çikmak istiyorm boya badana ustasıym

DMCA.com Protection Status