2024 | İş Fikirleri

2024’te Vize Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Neler?

Vize nasıl alınır diye merak edenlere, vizenin nasıl alındığını detaylı şekilde anlatacağız. Yurtdışına işçi olarak nasıl gidilir diye sürekli paylaşımlar yapıyoruz ve insanlar yurtdışına gitme kademelerinden birisi olan vize alma işleminin nasıl gerçekleştiğini çok fazla merak etmeye başladılar. Bizde bu konuyu açıklamamızın gerektiğinin farkına vardık.

Vize: İnsanların kendi bulunduğu ülkeden başka bir ülkeye geçiş yapabilmesi adına kullanılan bir evraktır.

Not: Bazı ülkelere vize almadan da gidebiliyorsunuz. Sürekli olarak vizesiz gidebileceğimiz ülkelerde değişiklik oluyor. Siyasi nedenlerden dolayı bazı ülkeler bize kapılarını kapatırken, bazı ülkeler kapılarını açabiliyorlar. Belki de sizin gitmek istediğiniz ülke vize istemiyor olabilir.

Mutlaka Okuyun: Vizesiz Gidilen Ülkeler

 

Vize Neden Var?

vize neden var

Dünyada bir çok ülke bulunuyor. Özellikle büyük ekonomiye sahip olan ülkeler, ülkelerine vatandaş geleceği zaman büyük bir titizlik ile davranıyor. Her geleni ülkesine almıyor. Gezmek için bile olsa, bazı şartların karşılanmaması durumunda o kişiyi ülkesine almıyor.

Vizenin var olma sebebi ise; ülkelerin dışarıdan gelecek olumsuzluklara karşı daha iyi korunmasıdır. Vize olmasaydı ya her ülkeye giriş serbest olacaktı ya da hiç bir ülkeye giriş olmayacaktır. Vize denilen sistem ile bu sorun çözüldü.

 

Vize Nereden Alınır?

vize nereden alınır

Bir çoğumuz yurtdışına gitmek istiyoruz. Gitmek için nelerin yapılması gerektiğini araştırdığımız zaman ise ilk olarak karşımıza vize denilen bir şey çıkıyor. Peki vizeyi almak için nereye başvuru yapmak gerekiyor?

 • Büyükelçiliğinin Konsolosluğu Bölümünden; Başkonsolosluğundan, Konsolosluğundan veya bazı ülkeler Fahri Başkonsolosluklar veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla vize verebiliyor.

 

Vize İçin Gereken Belgeler Neler?

vize için gereken belgeler

Vize için gerekli olan belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Çünkü o ülkeye gitmeyi isteme nedeninize bağlı olarak hazırlamanız gereken evraklar farklı farklı olmaktadır. Bunun için hangi ülkeye gitmek istediğinize ve hangi niyetle gitmek istediğinize karar vermeli, ardından konsolosluğa bildiride bulunmalısınız.

Mesela bazı ülkeler başvuran kişinin ekonomik durumunun iyi olup olmadığını öğrenmek istiyor. Bunun için bankanızda bulunan para miktarını gösterecek belgeler isteyebiliyor. Bu şekilde bazı belgeleri hazırlamanız gerekecektir ama her ülke için bu belgeler değişiklik gösteriyor.

 

Vize Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler

 • Başvuru yaparken şahsen sizin orada olmanız gerekmektedir.
 • Pasaportunuzun yanında olması gerekiyor. Eğer pasaportunuz yoksa, önce bir pasaport çıkartmalısınız. Bunun yanı sıra pasaportunuzda yırtık vs olmamalıdır. Vize verilse dahi, sınırda sıkıntı çıkabilir.
 • Pasaportunuzun kullanım tarihi vize başvurusu yapacağınız tarihten itibaren en az 1 yıl kalmış olmalıdır.
 • Sizlere yapılacak olan ufak mülakat esnasında, soruları doğru cevaplamalısınız.
 • Konsolosluğun sizlere söylediği belgeleri eksiksiz şekilde hazırlamalısınız. Sahte belgelere başvurmamalısınız.
 • Başvurunuzun kesin kabul edileceğini düşünmemelisiniz. Kabul edilmeme ihtimali de bulunmaktadır.
 • Seyahatinizi gerçekleştirebileceğiniz ekonomik imkanlara sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor. Bankada olan para belgelenebilir.
 • Mülakatın amacı; seyahat etmek istediğiniz ülkenin o ülkeye giriş için istediği kriterlere uygun olup olmadığınızın belirlenmesidir.
 • İşsizseniz veya geliriniz oldukça düşükse, göçmen olarak kabul edileceğinizden dolayı başvurunuzun büyük ihtimalle olumsuz sonuçlanacağını bilmelisiniz.
 • Bazı ülkeler vize harcı istemektedir. Bu miktar bazı ülkeler için çok fazla olabilirken, bazı ülkeler için düşük miktarlarda olabilmektedir.

 

Kimler Vize Alamaz?

kimler vize alamaz

Bir ülkeye yurtdışından hangi kriterlerde vatandaş girebileceğinin kararını vermek, tamamen o devletin egemenlik yetkilerine bırakılmıştır. Bu durum tartışılamaz bir durumdur. Devlet ise, ülkesi çıkarları uğruna, yurtdışından vatandaşların gelme kriterlerini belirlemektedir. Bu nedenle her ülkenin aradığı başvuru şartları değişebilmektedir. Kimler vize alamaz sorunusun cevabı; ”Her ülkeye göre değişmektedir” olacaktır.

 

Başvurumuzun Reddedilme İhtimali Var mı?

başvurunuzun reddedilme ihtimali var mı

Uluslararası Hukukta, devletler ulusal egemenliklerini koruyabilmeleri için, yurtdışından gelecek olan vatandaşları seçme hakkına sahiptir. Eğer bir ülke isterse, yurtdışından hiç bir kimseyi ülkesine almayabilir veya isterse tüm herkesi kriter aramaksızın ülkesine alabilir. Bu tamamen o devletin vereceği bir karardır.

Sizle aynı kriterleri taşıyan birisine vize verilirken, size verilmeyebilir. Keyfi sebeplerden dolayı dahi, başvurunuzu iptal edebilirler. Tamamen o ülkenin yetkililerine bağlı bir durumdur.

 

Başvurum Reddedilirse İtiraz Edebilir miyim?

Tabi ki de itiraz edebilirsiniz fakat eğer başvurunuz reddedildiyse, yakın zamanda olumlu sonuçlanmasının oldukça zor olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Vizenizi reddeden temsilciliğe yazılık olarak müracaatta bulunmanız gerekiyor. Herhangi bir olumlu yanıt alamazsanız, itiraz için yargı yoluna başvurabilirsiniz. Fakat genelde mahkemeler devlet aleyhine sonuçlanmaz. Bu sebeple eğer başvurunuz iptal edilirse ve yazdığınız itiraz müracaatınıza olumlu cevap gelmezse, artıp pek fazla yapabileceğiniz bir şey yok demektir. İlerleyen zamanlarda tekrar denemelisiniz. Aradan biraz vakit geçmeli.

 

Vize Başvurum Reddedilirse Tekrar Ne Zaman Başvurmalıyım?

başvurum reddedilirse tekrar ne zaman başvurmalıyım

Bazı zamanlarda vize başvuruları olumsuz sonuçlanabiliyor. Birey ise o ülkeye gitmeyi istediğinden dolayı tekrar başvurmak istiyor. Genelde ülkelerin başvuru sayılarında bir sınırlama olmamaktadır. Fakat ilk başvurunuzun neden reddedildiğini iyice anlamanız gerekiyor.

Örneğin ekonomik durumunuzun yetersiz olduğundan dolayı başvurunuz reddedildiyse, ilerleyen zamanda ekonomik durumunuzda bir değişiklik yoksa başvurunuz tekrar reddedilecektir. Reddedilme nedeninizi öğrenip, onu iyileştirdikten sonra başvuru yapmak en uygun zamandır.

 

Vize İhlali Nedir?

vize ihlali nedir

Aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla o ülkede kalırsanız veya vizenin veriliş amacına karşı hareketlerde bulunursanız, örneğin; turist vizesi alıp bir işe girmek gibi. Vize ihlali yapmış olacaksınız.

Vize ihlali yaptığınızın sonucuna varılırsa o ülkeden sınır dışı edilirsiniz. O ülkeye sürekli veya geçici olarak girişiniz de yasaklanabilir. Bunun yanı sıra ceza işlemleri uygulanabilir. Daha çok parasal cezalar olmaktadır. Eğer o ülke içerisinde bir suça karışırsanız, adli cezalarda görebilirsiniz.

 

Vize Almak Ne Kadar Sürer?

vize almak ne kadar sürer

Konsolosluklar randevu usulü çalışmaktadır. Bu nedenle önceden arayıp randevu almanız gerekiyor. Konsolosluk ise yoğunluğuna göre size randevu verecektir. Şahsen gidip yaptığınız başvurudan sonra kesin olarak şu kadar günden sonra vizeniz verilecektir tarzında bir açıklama kimse yapmaz. Çünkü net olarak kaç gün sonra verileceği belli değildir. Vize türlerine göre, vizenin çıkma süresi değişebiliyor. Örneğin turist vizesini almak kısa sürerken ziyaretçi vizesi alması daha da uzun sürebiliyor.

 

İlginizi Çekebilir

Yurtdışına İşçi Olarak Nasıl Gidilir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status