2024 | İş Fikirleri

Korona (Corona) Virüsünden Sonra Hangi İşler Yapılabilir?

Korona (Corona) virüsünden sonra hangi işler yapılabilir diye merak ediyorsanız sizlere bazı fikirler vereceğiz. Korona virüsünden sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı net. Gündemde olan bazı meslekler yok olacakken, hiç gündemde olmayan bazı meslekler çok daha fazla para kazandırmaya başladı.

Korona virüsü genel olarak bir çok işin önünü kapatmış da olsa, bazı işlere de faydalı oldu. Ortalama bir örnek verecek olursak 10 meslekten 6’sını olumsuz etkilerken 2’si için herhangi bir etkisi olmadı. Geri kalan 2 iş ise daha da ilerledi diyebiliriz.

Bu aralarda karantina varken bir çoğumuz karantina bittiğinde hangi işi yapsak diye araştırmalar yapıyoruz. Korona virüsünden sonra popüler olacak işlerin neler olacağını şimdiden araştırmaya başladık. Virüsün tamamen geçmesi için en az 2 yılın olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Ayrıca 2 yıl sonra da kesin olarak biteceği söylenememekte. Peki ya tamamen eskisi gibi normale dönmemiz çok uzun sürerse? İşte tüm bunları düşünüp yeni iş kurma imkanı olanların mantıklı adımlar atması gerekmektedir.

Bir çok iş aynı ortamda bulunan kalabalıklar sayesinde beslenmekteydi. Örneğin kafeler, yemek yerleri ve eğlence mekanları gibi aklınıza gelebilecek bir çok iş aslında insanları birbirlerine çok yaklaştıran konsepteydi. Artık insanların birbirlerine yakın olmaları yasak. Belki de bu yasak oldukça uzun süre sürecek. Bu halde hangi işler yapılabilir veya hazırda yaptığımız işler için nasıl bir değişiklikler yapılabilir? Gelin birlikte atabileceğimiz bazı adımlardan söz edelim.

Öncelikle bu virüsten sonra hangi işlerin daha popüler olacağından söz edelim ve ardından ise halihazırda bulunan bazı işlerdeki konsepti değiştirerek devam edebilir miyiz bunu tartışalım.

 

Korona’dan Sonra Hangi İşler (Meslekler) Daha Popüler Hale Gelecek?

korona sonrası hangi işler popüler olacak

Korona virüsü bazı meslek ve iş alanlarını çok büyük oranda olumsuz etkilerken bazı alanları ise olumlu yönde etkiledi. Tabi ki ortalamaya vurduğumuzda virüsün olumsuz olarak etkilediği iş alanları çok daha fazla. Fakat bazı iş kolları var ki bu süreçte hiç etkilenmediler ve hatta çok daha fazla kazanmaya başladılar.

Genel olarak internet üzerinden yapılan işlerde oldukça büyük oranda artış oldu. Örneğin Amazon.com geçtiğimiz günlerde bünyesine 100 bin işçi daha aldı. Facebook’un sahibi ise karantina sürecinde mal varlığını çok büyük oranda artırdı. Bu verdiğimiz örnekler dünya çapında örnekler. Ülkemizde bulunan E-ticaret sitelerinin satışları bir hayli arttı. Bu kadar büyük düşünmeye bile gerek yok. Ufak çaplı e-ticaret yapan dükkanlar bile oldukça iyi oranlarda satışlar yapmaya başladılar.

Bu nedenle bu dönemde artış gösteren ve gelecek dönemlerde de popülerliğini koruyacak olan bir çok mesleğin internet sektörüyle bağlantılı olduğunu söylemek gerekiyor. Herkes evlerinde kaldığından dolayı alışverişler internet üzerinden yapılmaya başlandı. Bizim de örnek vereceğimiz işlerin çoğu internet üzerinden yapılmakta olan işler olacaktır.

 

1- E-Ticaret yapmak

korona sürecinde e-ticaret yapmak

E-ticaret kavramı oldukça geniş bir kavramdır. Özetleyecek olursak internet üzerinden ürün satışı yapmaktadır. Ürünü belirlemek size kalıyor. Bu iş tabi sadece ürün belirlemek ile bitmiyor. Sizler de mutlaka Facebook’ta veya İnstagram gibi sosyal medya platformlarında gezerken mutlaka bir şeyler satan sayfalara denk gelmişsinizdir. İşte bu tarz sayfaların satışları bu dönemde oldukça arttı.

Burada dikkat etmemiz gereken şeyler ise öncesinde ne tür ürünlerin satışını yapacağımıza karar vermek. Ardından bu ürünü temin edebileceğiniz bir üretici araştırmak, bulmak ve onla anlaşmak. Ardından bu ürünleri nerede temin edeceğinizi ayarlamanız gerekiyor. Evinizde bir oda da olabilir veya ufak çaplı bir depo gibi bir yer de olabilir. Bunlardan sonra ise bir kargo şirketiyle anlaşmanız gerekiyor. Ürünleri müşterilerinize kargo yoluyla göndereceğiniz için. Ardından ise sosyal medya hesapları açarak ürünlerinizi tanıtmalısınız. Tabi bu bahsettiklerim kısa zaman içerisinde gerçekleşecek şeyler değil. Ürün sattıkça müşterileri memnun ettikçe daha da bilinir hale geleceksiniz. Bu işi uzun zamandır yapanlar halihazırda müşteri kitlesine sahip olanlar karantina sürecinde iyi satış yaparak güzel gelirler elde ettiler.

E-Ticaretin bugünlerde ne kadar arttığını öğrenmek için buraya tıklayınız.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Fikirleri: Neler Satabilirim?

 

2- Youtube’dan Kazanmak

koronada youtubedan para kazanmak

Son dönemlerde bir çok insanın evde durmasından dolayı internete harcadığı vakit bir hayli artmış durumda. Özellikle Youtube, İnstagram veya Facebook gibi büyük platformlara giren insan sayısı karantina sürecinde çok fazla arttı.

Youtube’de aylık ortalama 10 bin izlenme alan kişiler bu aylarda 15 bin veya 20 binlere kadar ulaştılar. Çünkü insanlar evdeler ve vakit geçirmek adına böyle platformlarda geziyorlar. Youtube dolar bazında para verdiğinden dolayı da çok fazla talep görüyor.

Youtube, bu virüs çıkmadan da oldukça popülerdi. Virüs varken de popüler halde kaldı ve virüsten sonraki süreçte de popüler kalacaktır. Bu nedenle Youtube üzerinde herhangi bir girişimcilik düşünülebilir. Youtube’ye video atmak diyince aklımıza hemen gündem olan Youtuber olarak adlandırılan insanların atmış olduğu video tarzları gelmesin. Örneğin yemek videoları, çocukların oynadığı oyunların videoları veya tamamen başka alanlarda videolar yüklenebilir. Fakat burada önemli olan yüklediğiniz videoların size ait olması. Başka yerden alıp yüklediğiniz videolar size para kazandırmaz. Özgün içerikler üretmek ve sabırlı olmak gerekiyor.

Youtube gibi alanlara ilginin ne kadar arttığını öğrenmek için buraya tıklayınız.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

 

3- İnternet Sitesinden Kazanmak

koronada internet sitesinden para kazanmak

Yine internetle bağlantı olan işlerden söz etmeye devam ediyoruz. İnternet sitelerine giren insan sayısı da bu zamanlarda oldukça artmış bulunuyor. İnternet siteleri geçmişte de iyi kazandırıyordu bu süreçte de iyi kazandırıyor ve gelecekte de iyi kazandıracaktır. Fakat internet sitesiyle kazanılan para TL bazında verildiği için Youtube kadar kazandırması pek mümkün olmayacaktır. Yine de iyi paralar kazanan insanlar bulunuyor.

Bu sektörden para kazanmak için öğrenmeniz gereken bir çok şey bulunuyor. Basit olarak maddeler halinde bahsedecek olursak:

  • İnternet sitesi nasıl açılır?
  • Hangi alanlarda site açmalıyım?
  • Ne tür yollar ile para kazanılıyor?
  • Site içi düzen nasıl yapılır?
  • İyi bir makale nasıl yazılır?
  • Adsense nedir ve nasıl açılır?
  • Siteye giren ziyaretçi nasıl artırılır?

Bu konuları detaylıca anlattığım ”İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?” adlı makaleme göz atmanızı tavsiye ederim.

İnternet kullanıcılarının bu dönemde ne kadar arttığını öğrenmek için buraya tıklayınız.

 

4- Dropshipping Yapmak

karantinada dropshipping yapmak

Dropshipping E-ticaret yöntemlerinden biridir. Bu konu çok fazla bilinmemektedir ve yapımı da oldukça zor bir iştir. Fakat işin mantığını kavradıktan sonra çok iyi miktarlarda gelir elde edilebilir.

Sistemi size en basit tanımla özetleyecek olursak; bir ülkede ucuza bulunan ürünü alıp, başka bir ülkede satmak. Bunun için sizin bu ülkelere gitmeniz gerekmiyor. Bu sistem daha çok Çin’den ürün alıp Amerika’da satış ile gerçekleşiyor. Amerika’nın ve dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon insanlara böyle bir imkan tanımış durumda. Çin’de anlaşabileceğiniz bir tedarikçiden alacağınız ürünleri Amazon’da depo açarak satma imkanınız olacaktır. Hem de kazandığınız para Dolar biriminde olacağı için iyi bir gelir bırakacaktır. Fakat bu işi çok iyi kavramanız gerekiyor. Çok fazla araştırma gerektiren bir iş fikridir.

Mutlaka okuyun: Amazon Dropshipping Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

 

5- Tarım Sektörü

karantinadan sonra tarım sektörü değerlenecek

Virüs sürecinde ve karantina sürecinde üretimin durdurulmadığı bazı sektörler var. Temel ihtiyaçlarımız adına durdurulması imkansız olan iş kollarının başında ise tarım sektörü gelmektedir. Bu dönemde tarıma olan ihtiyacımızın daha çok farkına vardık. Bu işler geçtiğinde veya geçmediğinde bile artık tarıma vereceğimiz önem artacaktır.

Bu nedenle tarım alanında yeni bir fikir üretilerek iş yapılabilir. Çok geniş bir sektör olduğundan dolayı iyi araştırma yapmak ve iyi bir ürün seçimi yapmak gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Tarımsal İş Fikirleri

 

6- Yazılım Mühendisliği

karantinadan sonra yazılımcılara olan ilgi artacak

Bu süreçten sonra ve bu süreç esnasında bir çok iş kolunun internet sektörüne kaymasıyla birlikte artık yazılımcılara olan ilgi artacaktır. Günümüzde bile bir çok sektörün internete kaymasıyla birlikte yazılımcılara olan ilgi artmıştı. Bundan sonraki süreçte daha da fazla artacaktır.

Yazılımcı olmak için üniversitelerin gerekli bölümlerini okumak gerekiyor. İyi bir üniversitede bu bölümü bitirmek sizi ayrı kılacaktır. Bu bölümü okumak için de bilgisayarlara ilginizin olması şart.

Mutlaka okuyun: Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

 

Halihazırda Bulunan İşlerimiz İçin Neler Yapabiliriz?

Bir çoğumuz halihazırda işi bulunuyor. Herkesin yeni bir iş kurma imkanı tabi ki bulunmuyor. Bu nedenle var olan işimizde yeni düzenlemeler yaparak virüs sonraki sürece hazır getirmeliyiz. Tabi ki şuanda hiç bir şey net değil. Hangi işlerin ne zaman açılacağı ve hangi şartlar doğrultusunda açılacağı belli değil.

Zaten Sağlık Bakanlığı bu konuya dair detaylı açıklamalar yapıyor. Örneğin bir işin açılmasını serbest bırakacaksa hangi şartlar doğrultusunda çalışması gerektiğini de detaylı şekilde açıklıyor. Geçenlerde berberler tekrardan iş başı yaptılar fakat bunun için Bakanlık bir çok şart yayınladı. Bu şartlara bağlı kalarak iş başı yapabileceklerini belirtti.

Bu nedenle en mantıklısı Sağlık Bakanlığın sizin iş kolunuza dair açıklama yapmasını beklemek olacaktır. Onlar şartları belirlemeden bir adım atıp bazı değişiklikler yaparsak, şartlar açıklandığında yapmış olduğumuz değişiklikler buna uymayabilir ve yalandan masraf yapmış oluruz. Bu nedenle en doğrusu yetkililerden gelecek olan açıklamaları beklemek olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status